Przerażone dzieci w piżamach przed domem. Ledwo żywi rodzice w budynku

Troje dzieci – roczne, trzyletnie i dziesięcioletnie – zastali policjanci przed domem jednorodzinnym w Wawrze. Cała trójka miała na sobie jedynie piżamy, była mocno zmarznięta. W środku budynku znajdowali się półprzytomni rodzice. Czad znów dał o sobie znać!

fot. ODH

Kilka dni temu policjanci z Wawra otrzymali informację, że w jednym z domów rodzina źle się czuje, najprawdopodobniej z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Funkcjonariusze przyjechali na miejsce. Jak podaje Komenda Stołeczna Policji, mundurowi zastali stojącą w piżamach na zewnątrz budynku trójkę dzieci, 10-latkę, 3-latka i roczną dziewczynkę. Policjanci od razu zajęli się nimi, okryli ich swoją odzieżą służbową oraz przystąpili do ratowania dorosłych – podaje policja. Jak wynika z relacji mundurowych, kobieta leżała w mieszkaniu na podłodze, nie było z nią logicznego kontaktu. Została wyniesiona przez funkcjonariuszy na zewnątrz. Mężczyzna opuścił lokal przy wsparciu policjantów. Cała rodzina trafiła do szpitali. Najpoważniejszy był stan kobiety. Po udzieleniu fachowej medycznej pomocy życiu rodziny nie zagraża niebezpieczeństwo – informuje policja.

Tym razem udało się uniknąć tragedii. Niestety, tlenek węgla, zwany potocznie czadem, co roku zbiera śmiertelne żniwo. Miesiąc temu pisaliśmy o niewyobrażalnej tragedii, do jakiej doszło w Mińsku Mazowieckim. W jednym z mieszkań znaleziono zwłoki czterech osób, żołnierza służącego w miejscowej jednostce, jego żony i dwójki malutkich dzieci. Straż Pożarna przyznaje, że w mieszkaniu wykryto śladowe ilości tlenku węgla. Każdego roku w całej Polsce, także na Mazowszu, z powodu „cichego zabójcy” ginie wiele osób.

Niestety, do podobnych tragedii dochodzi każdego roku podczas sezonu grzewczego. Dlatego tak ważne są wszelkie apele strażaków związane z zagrożeniem zatruciem tlenkiem węgla. I w żaden sposób nie należy ich lekceważyć.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko?
* Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
* Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
* Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
* Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
* W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
„Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla”

– dodają strażacy” – pisaliśmy miesiąc temu.
(Antoni Zankowicz/Łucja Czechowska, źródło: Telegraf24, policja)

Dodaj komentarz