Drzewa na Ząbkowskiej? To jak budować kamienicę w lesie!

Żeby było jasne – tradycyjne myślenie o mieście nie wyklucza zieleni miejskiej. Przeciwnie – uznaje ją za pożądaną. Jednak nie może być tak, że drzewa są sadzone po to, by przykryć historyczną zabudowę miasta – mówi Janusz Sujecki, varsavianista i publicysta.

Las Bielański, fot. Adrian Grycuk By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63552915

Sprzeciwia się Pan planom sadzenia drzew w ulicy Ząbkowskiej. Dlaczego tradycyjni varsavianiści są tak bardzo przeciwni zieleni w mieście?
Żeby było jasne – tradycyjne myślenie o mieście nie wyklucza zieleni miejskiej. Przeciwnie – uznaje ją za pożądaną. Jednak nie może być tak, że drzewa są sadzone po to, by przykryć historyczną zabudowę miasta. Tak jest właśnie w ulicy Ząbkowskiej, gdzie zasadzane drzewa mają w przyszłości przykryć, przesłonić tradycyjne kamienice. To tak, jakby ktoś pojechał do lasu i chciał tam stawiać kamienice. To absurd!

W takim razie jak powinna wyglądać zieleń miejska?

To jest jasno określone. Zieleni powinno być wiele, jednak składać się na nią powinny parki, skwery, zieleńce. Wzdłuż ulic o historycznej zabudowie mogą być sadzone jedynie drzewa osiągające określoną, niewielką wysokość. Proszę zwrócić uwagę, że na przykład na Nowym Świecie drzewa nie rosły. Bo to jest historyczna, typowo miejska ulica. Natomiast w samej Warszawie zawsze mieliśmy parki i skwery, o które miasto oczywiście powinno dbać.

Nasadzenia nowych drzew mają jednak chronić przed smogiem?

Nieprawda. Są motywowane jedynie ideologicznie! Warszawa była i jest zielonym miastem, pod tym względem znajdujemy się w ścisłej czołówce. I jeżeli coś szkodzi i wpływa negatywnie na środowisko, powstawanie smogu, to nie niszczenie zieleni już istniejącej, zabudowa deweloperska, która w równym stopniu szkodzi i zieleni, i tradycyjnej zabudowie. Za to nowe nasadzenia pozytywny wpływ na środowisko mogą mieć po latach. Zamiast tego należy zadbać i chronić zieleń w mieście już istniejącą!

Dodaj komentarz