Oświadczenie warszawskich biskupów. „Non possumus” dla karty LGBT+

Gdy Rafał Trzaskowski ogłaszał podpisanie karty LGBT+, zapewne spodziewał się, że jego decyzja wywoła emocje.  I nie przeliczył się.  Ostro protestują rodzice, a przeciwko dokumentowi (z pewnym opóźnieniem) opowiedzieli się warszawscy biskupi – metropolita archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz oraz ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

fot Diecezja warszawsko-praska

Zdecydowany głos w sprawie zabrali także obaj warszawscy biskupi ordynariusze. Na stronie diecezji opublikowano stanowisko metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza i biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego. Duchowni podkreślili, że „w pełni solidaryzują się i wspierają rodziców zaniepokojonych zapisami „Deklaracji LGBT+”.
W oświadczeniu zwrócono uwagę, iż w dokumencie brak jakiejkolwiek wzmianki na temat roli rodziców, a także fakt, iż karta była konsultowana jedynie ze społecznością LGBT.
„Należy zadbać o mądre wychowanie seksualne, które powinno mieć swój początek w rodzinie i być kontynuowane w szkole. Nie może stać ono w sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez rodziców, którzy chcą je przekazać swoim dzieciom” – tłumaczyli kościelni hierarchowie.
Przypomniano także słowa papieża Franciszka: „Nieodpowiedzialna jest wszelka zachęta kierowana do nastolatków, by bawić się swoim ciałem i swoimi pragnieniami, jak gdyby osiągnęli już dojrzałość, wartości, wzajemne zaangażowanie i cele właściwe małżeństwu. W ten sposób beztrosko zachęca się ich do używania innej osoby jako przedmiotu eksperymentów”.
Łucja Czechowska

Dodaj komentarz