A jednak wybieg dla psów? Sprawa bazarku przy Gierdziejewskiego

Bazarek, który przez lata działał przy Gierdziejewskiego, zostanie przeniesiony. Wniosek opozycyjnych radnych, którzy chcieli zmienić Studium Zagospodarowania Przestrzennego tak, by bazarek mógł funkcjonować w dotychczasowej lokalizacji, został głosami Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Obywatelskiego odrzucony.

fot. Julia Soroka

W poniedziałek 18 lutego odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej na którym radni PiS postawili wniosek o zmiany w Studium Zagospodarowania Przestrzennego umożliwiające funkcjonowanie bazarku w obecnym miejscu. Wniosek został odrzucony głosami koalicji rządzącej Ursusem tj. Platformy Obywatelskiej/Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Obywatelskiego. Praktycznie przesądza to los bazarku, gdyż III etap budowy Ekoparku likwiduje bazarek w obecnym miejscu. Zarząd Dzielnicy zaproponował wprawdzie nową lokalizację bazarku pomiędzy torami kolejowymi linii Sochaczewskiej, Skierniewickiej i ul. Traktorzystów tj. w okolicy wiaduktów Alei Czerwca 76. Urzędnicy zapewniają, że bazarek przy ul. Gierdziejewskiego będzie funkcjonował do momentu oddania bazarku w nowej lokalizacji tj. przy Factory.

Sprawa budzi wielkie emocje. – Bazarek powinien zostać z kilku powodów – mówi Stanisław Jasiński, radny dzielnicy Ursus. – Po pierwsze – wielokrotnie już zmieniał swoją lokalizację. Kolejna zmiana nie jest korzystna. Po drugie – w obecnej lokalizacji znajduje się najbliżej osiedla Niedźwiadek, gdzie jest duża społeczność ludzi starszych. Niestety, zarząd dzielnicy ma inne zdanie – tłumaczy Jasiński. – Nie znaczy to rzecz jasna, że nie powinno być tu zmian. Bazarek powinien zostać ucywilizowany, jednak nie powinien być przenoszony – dodaje.

Dzielnica Ursus argumentuje konieczność przeniesienia bazarku budową Eko Parku. Urzędnicy przekonują, że dzielnica nie straci, co więcej, mieszkańcy mają zyskać, bo obecny bazarek ma służyć mieszkańcom nie tylko Ursusa, ale też i Włoch. Ten argument odrzuca opozycja twierdząc, że na przeniesieniu targowiska stracą obecni klienci, mieszkańcy osiedla Niedźwiadek.

Przypomnijmy, że temat bazarku poruszaliśmy już we wrześniu ubiegłego roku. Cytowaliśmy wtedy portal ursus.pl, który opisywał projeky EkoParku, mającego powstać na miejscu bazarku. – Wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego, na obszarze 4,4 hektara powstać ma pierwszy park ekologiczny w Warszawie. „Na jego terenie zostaną utworzone ekologiczne ścieżki edukacyjne oraz pierwszy w dzielnicy wybieg dla psów. Obiekt będzie miał charakter otwarty, m.in. dzięki wyznaczeniu polan piknikowych, miejsc do rozpalenia grilla oraz utworzeniu ogólnodostępnego placu zabaw dla dzieci, który zostanie wykonany z materiałów naturalnych” – zachwycał się lokalny portal. Aktualne pozostaje pytanie zadane przez nas we wrześniu ub. roku: Co dalej z klientami bazarku oraz handlującymi tam kupcami?
Antoni Zankowicz

 

Dodaj komentarz