Padłeś ofiarą przestępstwa? W tym tygodniu otrzymasz bezpłatną pomoc

Niestety, ofiar przestępstw często nie stać na opłacenie profesjonalnej pomocy, a także takie osoby zazwyczaj nie znają swoich praw. To właśnie z myślą o nich prowadzona jest od kilku lat akcja bezpłatnego wsparcia, w którą zaangażowane są dosłownie wszystkie instytucje wymiaru sprawiedliwości, a także wiele organizacji pozarządowych. Kolejna jej edycja rusza w całym kraju już w poniedziałek. Oczywiście, także w Warszawie.

Sąd Okręgowy w Warszawie fot. Adrian Grycuk By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41659145

Zapewne niewielu z nas na co dzień pamięta, że każdego roku 22 lutego to święto, które w Polsce jest obchodzone już od ponad 15 lat. Wprawdzie nie jest dniem wolnym od pracy, ale ogromnie ważnym dla sporej grupy społeczeństwa. W 2003 roku Sejm ustanowił Dzień Ofiar Przestępstw.
„W preambule do ustawy (…) ustawodawca wskazał na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia” – przypomina na stronie internetowej Fundusz Sprawiedliwości.
Przy okazji tego święta cyklicznie przeprowadzana jest akcja „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonych Przestępstwem”, w którą zaangażowani są chociażby prawnicy z wszelkich samorządów: sędziowie, prokuratorzy, radcowie, notariusze, czy adwokaci.
„Podstawowym celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem” – tłumaczy Sąd Okręgowy w Warszawie.
Początkowo kampania w formie wolontariatu spotykała się z umiarkowanym odzewem, ale od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko ze strony osób potrzebujących wsparcia, ale dzisiaj trudno byłoby znaleźć instytucję Temidy, palestry, organów ścigania, która nie bierze udziału w szczytnej akcji. A tegoroczna jej edycja właśnie się rozpoczyna – w poniedziałek 18 lutego.
„Pomocą będą m.in. bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w trakcie obchodów w różnych lokalizacjach, w tym w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych” – wylicza Fundusz Sprawiedliwości i zapewnia, że: „porad będą udzielać m.in. prokuratorzy, asystenci sędziego, referendarze, psycholodzy oraz kuratorzy sądowi, a także adwokaci oraz radcowie prawni”.
Oczywiście, także w Warszawie przez najbliższe dni w różnych miejscach będzie można znaleźć bezpłatną poradę i pomoc. W „Tydzień…” zaangażowały się sądy, zarówno okręgowe, jak i rejonowe. Chociażby w gmachu Sądu Okręgowego w Warszawie – 21 i 22 lutego – utworzone zostaną Punkty Darmowych Porad, w których czekać będą adwokaci Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
„Dyżury odbędą się w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy!” – czytamy na stronie warszawa.so.gov.pl
Nikt nie zostanie również odprawiony z kwitkiem z… prokuratury. W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie dyżury będą pełnione przez cały tydzień (18-22 lutego) w godzinach od 9:15 do 15:00. Z kolei w siedzibie Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga dyżury wyznaczono: w dniach 18-22 lutego w godz. 10.00-15.00, a 23 i 24 lutego w godz. 10.00-13.00. Wyznaczeni prokuratorzy będą również dyżurować w Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Wołominie, oraz na Pradze Południe i Pradze Północ.
„22 lutego, w Dzień Ofiar Przestępstw, w siedzibie naszej Izby zostanie zorganizowany dyżur, podczas którego członkowie samorządu będą świadczyć bezpłatną pomoc prawną osobom, które ucierpiały w wyniku przestępstw” – zapewnia Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.
Szczegółowych informacji o dyżurach należy szukać na stronach internetowych poszczególnych instytucji.

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz