Świątynie Grochowa – parafia Bożego Ciała, konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej

Na miejscowym cmentarzu ludzi chowano już od XIII wieku, a do wieku XIX była to najważniejsza nekropolia prawobrzeżnej Warszawy. Ksiądz Skorupka odprawił tu ostatnią mszę świętą przed Bitwą Warszawską 1920 roku. Zaś współczesny kościół został wzniesiony jako wotum dziękczynne za wygraną z bolszewikami. Świątynia nosi imię Matki Bożej Zwycięskiej, parafia – Bożego Ciała. Dziś przypada więc święto tytułu parafii.

Kościół na Kamionku jest jedną z najważniejszych świątyń w diecezji warszawsko-praskiej. fot. ODH

Kościół w ówczesnej wsi Kamion powstał w XIII wieku. Od stulecia XIV pełnił funkcję kaplicy cmentarnej, w której grzebani byli mieszkańcy Kamiona i pobliskich: Grochowa, Bródna, Targówka, czy Kawęczyna.  W 1656 roku spoczęli tu żołnierze, polegli w trzydniowej bitwie o Warszawę w czasie potopu szwedzkiego. Podczas powstania kościuszkowskiego pochowano  tu ofiary rzezi Pragi z 1794 roku, w tym generałów – Jakuba Jasińskiego i Tadeusza Korsaka. Spoczywają tu również uczestnicy bitwy o Olszynkę Grochowską z 1831 roku. Kamionkowski cmentarz był najważniejszą nekropolią prawobrzeżnej Warszawy do momentu powstania cmentarza bródnowskiego pod koniec XIX wieku.

Teren parafii na Kamionku był też świadkiem ważnych wydarzeń historii Polski. W 1573 roku w tym miejscu miała miejsce pierwsza wolna elekcja. Tłumnie zebrana polska i litewska szlachta wybrała francuskiego księcia, Henryka Walezego. Kolejne elekcje odbywały się na Woli. Jednak w październiku 1733 roku szlachta ponownie wybrała monarchę na polach Kamiona. Tym razem wybór padł na Augusta III, z saskiej dynastii Wettynów. W sierpniu 1920 roku ksiądz Ignacy Skorupka odprawił w tutejszej kaplicy ostatnią mszę przed decydującym starciem z bolszewikami. Kapłan poległ na polu bitwy.

Obecny kościół na Kamionku został wzniesiony jako wotum dziękczynne za zatrzymanie bolszewickiej nawały.  Konkatedra nosi imię Matki Bożej Zwycięskiej. Parafia – Bożego Ciała. Wmurowane w ściany konkatedry tablice upamiętniają polskich patriotów, w tym należącego do parafii twórcy Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego. Znajduje się tu jedyny w Polsce pomnik generała Tadeusza Rozwadowskiego – dowódcy obrony stolicy w sierpniu 1920 roku.

Uroczystość tytułu parafii obchodzona jest właśnie dziś – w święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

(w materiale obszernie korzystaliśmy z naszego artykułu, który ukazał się w papierowym wydaniu gazety Telegraf24)

 

 

Dodaj komentarz