„Z tych, co urzędom dodają znaczenia”

fot. ODH

Trumna niesiona przez dawnych ministrów Jego rządu, m. in. Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. Honorowa asysta wojska, wcześniej warta przy trumnie. I niezwykle wzruszające słowa biskupa  Michała Janochy, prywatnie chrześniaka śp. Jana Olszewskiego: „Są tacy, którzy o Ewangelii mówią, ale nią nie żyją. Są tacy, którzy o Ewangelii nie mówią, ale nią żyją. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich. Są tacy, którym urzędy dodają znaczenia. Są tacy, którzy urzędom dodają znaczenia. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich. Panie premierze, kochany wujku, oto wychodzisz na ulice tego miasta, aby popatrzeć ludziom w oczy”. W piątek w Warszawie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe premiera Jana Olszewskiego. 

fot. ODH

Ja chciałbym stąd wyjść tylko z jednym osiągnięciem. I jak do tej chwili mam przekonanie, że z nim wychodzę. Chciałbym mianowicie, wtedy kiedy ten gmach opuszczę, kiedy skończy się dla mnie ten – nie ukrywam – strasznie dolegliwy czas, gdy po ulicach mego miasta mogłem się poruszać wyłącznie samochodem, bądź w towarzyszeniu utrudniającej mi kontakt z ludźmi eskorty, że wtedy, kiedy się to wreszcie skończy; będę mógł wyjść na ulice tego miasta; wyjść i popatrzeć ludziom w oczy” – te słynne słowa, z przemówienia Jana Olszewskiego w dniu jego odwołania, przypomniał w piątek, w homilii w kościele św. Aleksandra JE Michał Janocha – biskup pomocniczy diecezji warszawskiej, prywatnie chrześniak zmarłego premiera. – Panie premierze, kochany wujku, oto wychodzisz na ulice tego miasta, aby popatrzeć ludziom w oczy. Wychodzisz na Plac Trzech Krzyży, a potem Nowy Świat…

fot. ODH

Uroczystości pogrzebowe premiera pierwszego rządu wyłonionego przez demokratycznie wybrany Sejm, rozpoczęły się w piątek rano. Trumna z ciałem śp. Jana Olszewskiego została wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W Kancelarii również wystawiono księgę kondolencyjna, do której mógł się wpisać każdy, kto pragnąl wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera. Między 10:00 a 19:00 można było oddać  hołd i pożegnać się ze śp. Janem Olszewskim.

O godz. 18.  odbyła się msza żałobna w intencji śp. Jana Olszewskiego w Kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Odprawił ją bp. Michał Janocha.

„Są tacy, którzy o Ewangelii mówią, ale nią nie żyją. Są tacy, którzy o Ewangelii nie mówią, ale nią żyją. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich. Są tacy, którym urzędy dodają znaczenia. Są tacy, którzy urzędom dodają znaczenia. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich”. 

O godzinie 20.00 nastąpiło wyprowadzenie trumny z Kancelarii Premiera i przejście konduktu do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

fot. ODH

fot. ODH

W sobotę, 16 lutego odbędą się główne uroczystości pogrzebowe. O godz. 10:40 nastąpi wyprowadzenie trumny z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przemarsz konduktu do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie rozpocznie się msza żałobna. Stamtąd kondukt przejdzie na Plac Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie odbędzie się pożegnanie Jana Olszewskiego przez kombatantów i Powstańców Warszawskich.

W dalszej kolejności nastąpi przejazd konduktu w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14:45 odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku, w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej, o silnych tradycjach patriotycznych. W Jego domu kultywowana była tradycja niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej. W czasie II wojny światowej Olszewski należał do drużyny Zawiszaków – najmłodszych harcerzy Szarych Szeregów. Jako łącznik wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie ukończył studia prawnicze. Od początku był też jednak związany z antykomunistyczną opozycją. A jako adwokat bronił w procesach politycznych kluczowych działaczy antykomunistycznej i demokratycznej opozycji. Był też pełnomocnikiem rodziny zamordowanego przez bezpiekę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W 1991 roku, w pierwszych demokratycznych wyborach do Sejmu Olszewski zdobył mandat posła z listy Porozumienia Centrum. Został wybrany premierem, a jego rząd był pierwszym, z w pełni demokratycznym mandatem. Rząd nie uzyskał sejmowej większości, ponieważ fiaskiem zakończyły się rozmowy zarówno z Unią Demokratyczną, jak i z Konfederacją Polski Niepodległej. Mimo, że działał jako rząd mniejszościowy, gabinet Olszewskiego podjął rozmowy dotyczące wejścia Polski do NATO. Tego kursu kolejne rządy już nie odwróciły. Po próbie ujawnienia komunistycznych agentów w życiu publicznym rząd został odwołany przez Sejm. W roku 1993 środowiska prawicy niepodległościowej znalazły się poza parlamentem. W roku 1995 Jan Olszewski uzyskał prawie 7 proc. głosów wyborach prezydenckich, co było czwartym wynikiem. Na bazie swoich komitetów poparcia utworzył Ruch Odbudowy Polski. Partia ta przez pewien czas notowała kilkanaście proc. poparcia w sondażach, ostatecznie w wyborach do Sejmu z 1997 roku uzyskała 6 proc. poparcia, co przy ówczesnej ordynacji dało zaledwie 6 miejsc w parlamencie. W roku 2001 Olszewski został posłem z listy Ligi Polskich Rodzin. A po 2005 roku pełnił funkcję szefa komisji weryfikacyjnej WSI oraz doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ostatnich latach zdarzało mu się krytykować rządzące Prawo i Sprawiedliwość, między innymi za sposób, w jaki przeprowadzana jest reforma sądów, czy za ustawę o IPN. Przed świętami Bożego Narodzenia Olszewski przebywał w szpitalu. Niedawno  trafił do niego ponownie. Niestety zmarł w czwartek, 8 grudnia, późnym wieczorem.

(Telegraf24, Kancelaria Premiera)

Dodaj komentarz