Przed tak wielkim Sakramentem – święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Dziś katolicy na całym świecie czczą pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Eucharystii. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Ulicami obu warszawskich diecezji przejdą dziś procesje wiernych. Za udział w uroczystym śpiewie „Przed tak wielkim sakramentem” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

fot. freeimages.com

Sakrament Eucharystii został ustanowiony przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół obchodzi więc w Wielki Czwartek, jednak tego dnia wspomina się także mękę Chrystusa. W związku z tym, radosne święto upamiętniające ustanowienie Eucharystii obchodzone jest w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Świętej, zawsze sześćdziesiąt dni po Wielkiej Nocy. Boże Ciało przypada najwcześniej 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W tym roku obchodzimy je właśnie dziś, czyli 15 czerwca.

Święto Bożego Ciała jest świętem nakazanym, czyli tego dnia katolik zobowiązany jest do uczestniczenia we mszy świętej. Za odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Tradycją Bożego Ciała są procesje z Najświętszym Sakramentem ulicami parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy każdym z nich czytany jest fragment Ewangelii.

Centralne obchody Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej rozpoczną się o 10 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana na Starym Mieście (Centralna Procesja Bożego Ciała). Procesja przejdzie ulicami: Świętojańska – pl. Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – Królewska – plac marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z kolei centralne obchody Bożego Ciała w diecezji warszawsko-praskiej rozpocznie o 10. Msza święta w Bazylice katedralnej św. Floriana i Michała Archanioła przy Floriańskiej 3. Po mszy wyruszy procesja ulicami Pragi: wierni przejdą drogą osiedlową wzdłuż Al. Solidarności, następnie ulicami: Jagiellońską, Kłopotowskiego i Sierakowskiego z powrotem do Katedry.

Jak czytamy na stronie diecezji warszawsko-praskiej, pierwszy ołtarz, za którego przygotowanie odpowiedzialna jest młodzież parafii katedralnej oraz wspólnota Rycerzy Jana Pawła II, będzie jak zawsze umiejscowiony u zbiegu ulic Solidarności i Jagiellońskiej, przy LO im. Władysława IV. Drugi ołtarz, przygotowany przez Strażaków PSP i OSP znajduje się przed budynkiem Kurii Diecezjalnej; trzeci, u zbiegu ulic Kłopotowskiego i Sierakowskiego, przygotowały Siostry Loretanki. Czwarty ołtarz na frontonie Katedry, przygotowany przez różne wspólnoty parafialne, jest miejscem zakończenia procesji. Homilię przy nim wygłosi ks. Abp. Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski. Na koniec udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

(Teelegraf24)

 

Dodaj komentarz