Z bronią na ulice nie wyjdziesz. Stopień alarmowy ALFA

W Warszawie, w dniach 13 i 14 lutego br. (środa i czwartek), odbędzie się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Polska jest gospodarzem spotkania i wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki jego współorganizatorem. W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego wprowadzony został czasowy zakaz noszenia broni na terenie miasta stołecznego Warszawy, który obowiązuje od 11 do 15 lutego br. Na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen czasowo przywrócona została kontrola graniczna. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej. Kontrola osób wjeżdżających będzie obowiązywała  do 16 lutego br. – informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. 

Spotkanie w MSWiA w s. szcyztu w Warszawie fot, Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Możliwość przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicach wewnętrznych była wielokrotnie wykorzystywana w krajach strefy Schengen. Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., Szczytu NATO w 2016 r., Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. czy w trakcie grudniowej konferencji COP 24 w Katowicach – przypomina Urząd Wojewódzki.

Ponadto 29 stycznia br. Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie w sprawie wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA). Zgodnie z nim na obszarze miasta stołecznego Warszawy od 11 lutego od godziny 00:00 do 15 lutego br. do godziny 23:59 obowiązuje pierwszy stopień alarmowy. Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny.

(inf. pras. Mazowiecki Urząd Wojewódzki)

Dodaj komentarz