By w zaczynające się ferie zimowe uniknąć nieszczęścia

W poniedziałek (28 stycznia) uczniowie szkół w Mazowieckiem rozpoczną zimowe ferie. Dwa tygodnie odpoczynku, a także zabawy. Brawura albo nadmiar szaleństwa mogą jednak spowodować, że będzie to czas traumy. Dlatego warto przestrzegać kilka podstawowych zasad, aby uniknąć nieszczęścia.

 

fot. freeimages.com

„Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej oraz turystów odwiedzających podczas ferii Mazowsze będzie w najbliższym okresie jednym z głównych celów działań mazowieckich służb i inspekcji” – zadeklarował wojewoda Zdzisław Sipiera, którego służby przygotowały swoisty poradnik, jak się zabezpieczyć przed przykrymi niespodziankami podczas zimowego wypoczynku. – „Apeluję o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości, które mogą stwarzać zagrożenie”.Oficjalnie ferie zimowe w województwie mazowieckim (także na Dolny Śląsku, Opolszczyźnie i Pomorzu Zachodnim) rozpoczną się w poniedziałek 28 stycznia (potrwają do 10 lutego), ale uczniowie ostatni raz pójdą do szkoły w piątek i już w ten weekend wiele osób wyjedzie.„Przed wybraniem zimowiska, obozu narciarskiego lub wycieczki w bazie danych zamieszczonej na stronie stworzonej przez Ministerstwu Edukacji Narodowej można sprawdzić organizatora wypoczynku” – czytamy na stronie mazowieckie.pl. Warto sprawdzić na stronie wypoczynek.men.gov.pl, czy dany podmiot: zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty, zapewnił odpowiednią liczbę opiekunów z kwalifikacjami, podał termin, lokalizację i ramowy program wypoczynku.Gdy już wybierzemy miejsce, gdzie wyślemy dzieci – kolejny etap: podróż. Niestety, regularnie pojawiają się szokujące informacje o fatalnym stanie technicznym autokarów, którym zamierzano przewozić uczniów. Trzeba więc być ostrożnym, aby później nie mieć wyrzutów „mogłem zrobić więcej”.„Zostały stworzone specjalne punkty kontroli, na których sprawdzane będą autokary. Od piątku 25 stycznia br. w Warszawie rozpoczną się kontrole autobusów zorganizowanych grup wycieczkowych przeprowadzane przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego” – podają urzędnicy.Z kolej Komenda Stołeczna Policji przygotowała akcję „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu”.„Skierowana przede wszystkim do kierujących oraz pasażerów, którzy w ramach nadchodzących ferii będą uczestnikami zbiorowych i rodzinnych wyjazdów na wypoczynek zimowy” – pisze policja.waw.plA tutaj adresy punktów kontroli: SPRAWDŹ!

Oczywiście, rodziny uczniów z Mazowsza będą także podróżowały własnymi samochodami. Przyda się więc garść praktyczny rad od doświadczonych policjantów z drogówki.

Co należy zrobić przed wyjazdem:

• skontroluj stan techniczny swojego pojazdu,• sprawdź i uzupełnij poziom płynów eksploatacyjnych w swoim samochodzie,• upewnij się, że światła i szyby są czyste,• sprawdź ciśnienie w oponach oraz  stan koła zapasowego (na większości stacji benzynowych znajduje się bezpłatny kompresor),• sprawdź poprawność działania świateł zewnętrznych pojazdu, spryskiwaczy, wycieraczek oraz sygnału dźwiękowego,• pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa i prawidłowym przewożeniu dzieci w fotelikach• podczas pakowania bagaży pamiętaj o dokładnym ułożeniu ich w bagażniku oraz w schowkach czy kieszeniach tak aby nie przemieszczały się podczas jazdy.• zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.• koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC oraz wymagane wyposażenie

Nie można zapominać o miejscu, które zostawiamy na czas nieobecności.„Przypominamy o właściwym zabezpieczeniu swojego domu lub mieszkania” – podkreśla Komenda Stołeczna Policji.A gdy już dotrzemy na miejsce – sprawdzajmy stan ośrodków, w których będą wypoczywały nasze dzieci.„Miejsca wypoczynku kontrolowane są przez służby pod kątem: ochrony przeciwpożarowej, stanu higieny i żywienia. Warunki sanitarne stołówek, stan techniczny wyposażenia i łazienek oraz ogólny stan higieniczny obiektów wypoczynkowych sprawdza Inspekcja sanitarna. Natomiast techniczny stan budynków kontrolują inspektorzy nadzoru budowlanego. Kwalifikacje kadry oraz realizacja zdeklarowanego programu wypoczynku również podlegają kontroli” – wylicza mazowieckie.plNa licznych stronach urzędów, policji, ministerstw zamieszczono baner „Bezpieczne ferie” i po kliknięciu w niego każdy znajdzie najważniejsze informacje. Trwa też ogólnopolska akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Jedno z haseł jest szczególnie wymowne. „Stok nie jest dla bałwanów”! Warto to zapamiętać. Podobnie jak „dekalog narciarza” przygotowany przez policjantów.

fot. policja.pl

 

Wielu wyjedzie, ale spore grono mieszkańców Warszawy ferie spędzi w domu. I powinni wiedzieć, że od poniedziałku 28 stycznia, do piątku 8 lutego, będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego w czasie ferii nie będą jeździły autobusy linii: 205, 256, 304, 318, 320, 323, 332, 379, 380, 412. Do tego specjalne rozkłady autobusów: 182, 507, 523 oraz tramwajów: 1, 9, 17, 33. Pociągi metra i SKM będą jeździły bez zmian. Więcej TUTAJ

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz