Fatalne powietrze na Mazowszu! Ostrzeżenie wojewody

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w związku z utrzymywaniem się podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza (PM 10 i PM 2,5) w województwie mazowieckim wydane zostało ostrzeżenie I stopnia o złej jakości powietrza. Ostrzeżenie obowiązuje do 28 stycznia br., do końca dnia.

fot. mazowieckie.pl

W poniedziałek powietrze na Mazowszu jest w fatalnym stanie. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zzarządzania Kryzysowego, ostrzeżenie oznacza, że osoby z grup wrażliwych powinny być bardziej ostrożne i powinny unikać wychodzenia na zewnątrz oraz obserwować wyniki pomiarów i prognoz.  W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia, oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Jak czytamy w komunikacie, szczególną ostrożność zachować powinny szczególne grupy sotrożności: kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze, osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zzarządzania Kryzysowego pył zawieszony PM10 może powodować kaszel, trudności z oddychaniem, podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych.

(źródło: inf pras. Mazowiecki Urząd Wojewódzki)

Dodaj komentarz