6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Święto to, zniesione przez Gomułkę od kilku lat znów jest dniem wolnym od pracy. 6 stycznia to także wigilia Bożego Narodzenia u prawosławnych i grekokatolików oraz święto epifanii w kościołach przedchalcedońskich (np. u Ormian).

fot. Public Domain

Objawienie Pańskie, czyli święto Trzech Króli w Kościele katolickim czczone jest na pamiątkę pokłonu, jaki małemu Jezusowi oddać mieli trzej królowie (mędrcy) ze Wschodu. Sensem teologicznym święta jest objawienie się Zbawiciela nie tylko Żydom, ale całemu światu. Święto Trzech Króli jest jednym z nakazanych świąt w Kościele. W okresie PRL było zwalczane – przestało być dniem wolnym od pracy. Od kilku lat znów jest dniem wolnym, a ulicami polskich miast, w tym Warszawy przechodzą barwne orszaki Trzech Króli.
6 stycznia to wigilia Bożego Narodzenia w Kościele grekokatolickim oraz w Cerkwi prawosławnej. Z kolei w kościołach orientalnych, tzw. przedchalcedońskich 6 stycznia obchodzi się święto epifanii, ku czci trzech wydarzeń – Narodzenia, Objawienia Pańskiego (pokłonu mędrców) i Chrztu Pańskiego.
Trzech Króli w Kościele katolickim jest świętem nakazanym, to znaczy, że tego dnia katolik ma obowiązek uczestniczenia we mszy świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych.
Święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce:
Każda niedziela, w tym pierwszy dzień Wielkanocy oraz Zesłanie Ducha Świętego (jedne z najważniejszych świąt katolickich)
Matki Bożej Rodzicielki – 1 stycznia
Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) – 6 stycznia
Wielkanoc – (w tym roku 21 kwietnia)
Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) – siedem tygodni po Wielkanocy (w tym roku 9 czerwca)
Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – 60 dni po Wielkanocy (w tym roku 20 czerwca)
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
Wszystkich Świętych – 1 listopada
Pierwszy dzień Bożego Narodzenia – 25 grudnia

 

Dodaj komentarz