Przesłuchania głównych „aktorów” afery reprywatyzacyjnej

W minionym, 2018 roku komisja weryfikacyjna kierowana przez Patryka Jakiego uchyliła wiele bulwersujących decyzji dotyczących reprywatyzacji stołecznych nieruchomości, przesłuchała licznych świadków ujawniających kulisy gigantycznego przekrętu, próbowała przywrócić poczucie sprawiedliwości tysiącom skrzywdzonych mieszkańców Warszawy. Na tym jednak nie koniec. Już są zaplanowane przesłuchania, które odbędą się w pierwszych tygodniach 2019 roku, a wśród wezwanych są bardzo ważne postaci, chociażby adwokat Robert N., czy były znany urzędnik Jakub R. Być może do skutku dojdzie też przesłuchanie Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Komisja weryfikacyjna podlega ministerstwu sprawiedliwości. fot. ms.gov.pl

Jeszcze na finiszu 2018 roku komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji uchyliła w całości decyzję prezydent stolicy w sprawie dwóch działek, na których położona jest nieruchomość przy ulicy Mazowieckiej 12. Niespełna dwa tygodnie później, czyli w połowie grudnia, w podobny sposób potraktowana została decyzja prezydent Warszawy dotycząca nieruchomości przy ulicy Kredytowej 6. W ostatnich miesiącach wydano podobne „orzeczenia” dotyczące kilkudziesięciu adresów.
„To był ciężki, ale owocny rok” – stwierdził przewodniczący komisji Patryk Jaki.
. Już zaplanowano kolejne terminy posiedzeń i przesłuchań. Zeznawać będzie chociażby adwokat Robert N., który pojawiał się w różnej formie w wielu wątkach afery reprywatyzacyjnej, a Prokuratura Regionalna we Wrocławiu niedawno zakończyła śledztwo i skierowała akt oskarżenia do sądu. Lista osób z zarzutami jest długa, w wśród nich znalazł się właśnie Robert N. Prawnik jest też sprawcą sporego zamieszania, bo pierwotnie miał być przesłuchany przed świętami Bożego Narodzenia. Sam zaproponował termin i wyraził gotowość złożenia zeznań. Dzień wcześniej wysłał jednak zwolnienie lekarskie. Komisja uznała nieobecność N. za nieusprawiedliwioną i ukarała mężczyznę grzywną 10 tysięcy złotych. Nowy termin wyznaczono na 15 stycznia.
„Jeżeli się nie stawi, będzie doprowadzony siłą” – podkreślił P. Jaki
Konieczne będzie również przesłuchanie innych kluczowych postaci przekręty, który szacowany jest na setki milionów złotych. Ponieważ przeciwko tym osobom do niedawna toczyły się prokuratorskie śledztwa, to składanie przez nich jawnych zeznań przed komisją było utrudnione. Akty oskarżeń trafiły już jednak do sądu, więc wezwani zostaną m.in. były szef Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., czy słynna była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena K. (prywatnie siostra mecenasa Roberta N.)
Członkowie komisji nie rezygnują także z przesłuchania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dotychczas wysyłane wezwania okazywały się bezskuteczne, a ówczesna prezydent stolicy w różny sposób tłumaczyła swoje niestawiennictwo. Jak się teraz zachowa, gdy już nie rządzi już Warszawą? Na razie nie wyznaczono precyzyjnego terminu przesłuchania Gronkiewicz- Waltz.
Komisja weryfikacyjna działa od półtora roku. Wprawdzie zaplanowano jeszcze wiele czynności, ale niektórzy jej członkowie już wspominają o raporcie końcowym. Ma powstać do końca obecnej kadencji Sejmu, czyli do jesieni 2019 roku.

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz