Po 2018 roku. System dwupartyjny w Dzielnicy

Wybory samorządowe były bez wątpienia wydarzeniem roku 2018 na Pradze Południe. Na najbliższe pięć lat domknął się tu system dwupartyjny.

ratusz dzielnicy Praga Południe fot. Adrian Grycuk By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość – tylko te dwie formacje znalazły się w Radzie Dzielnicy Praga Południe. KO uzyskała 43 proc. głosów w dzielnicy i 15 miejsc w Radzie. PiS zdobyło 27 proc. głosów i 10 miejsc w Radzie. Na Pradze Południe Koalicja Obywatelska rządzi samodzielnie, do wygranej nie potrzebowała koalicjanta. Jest tu pewne novum – do tej pory, w poprzednich kadencjach wynik był bliski remisowi. W kadencji 2014 – 2018 były nawet plotki o możliwości „przejęcia” kilku radnych i „odbicia” dzielnicy przez Prawo i Sprawiedliwość. Teraz to niemożliwe. Akurat na Pradze Południe (podobnie jak w Śródmieściu, czy na Mokotowie) ukształtował się system dwupartyjny. Kompletnie nie liczył się Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w poprzednich wyborach miał jedną radną. Całkowicie zmarginalizowane zostały ugrupowania mniejsze, czy komitety lokalne (Warszawska Wspólnota Samorządowa przestała się liczyć w całym mieście). I wygląda na to, że wszystkie głosy „środka” przeszły na Koalicję Obywatelską. KO to sojusz, którego głównym członem jest Platforma Obywatelska, partia rządząca stolicą od 2006 roku (rządząca też dzielnicą Praga Południe). Koalicjantami PO w ramach Koalicji Obywatelskiej są Nowoczesna oraz Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. W Radzie Dzielnicy Praga Południe znalazło się więc 25 radnych KO i 20 radnych PiS. Podczas grudniowej sesji Rady Dzielnicy radni wybrali nowy – stary zarząd, na kadencję 2018 – 2023. Po raz czwarty burmistrzem został Tomasz Kucharski – Jak czytamy na stronie Urzędu Dzielnicy, Burmistrz Tomasz Kucharski to absolwent AWF, były zawodnik podnoszenia ciężarów OKS ,,START” Otwock oraz AZS AWF Warszawa, podopieczny Waldemara Baszanowskiego. Trener sekcji podnoszenia ciężarów WKS ,,Zawisza” Bydgoszcz. Dzielnicą rządzić będzie czwartą kadencję – po raz pierwszy burmistrzem został wybrany 19 grudnia 2006 roku. Jest też radnym sejmiku Województwa Mazowieckiego, od 2010 roku wiceprzewodniczącym sejmiku. Jeśli chodzi o władze dzielnicy będziemy mieć kontynuację. W przypadku Rady Dzielnicy nie znalazło się w niej kilku dotychczasowych radnych. Między innymi publikujący swego czasu felietony w Telegrafie 24 Dariusz Lasocki z Gocławia. Samorządowiec ten w wyborach 2018 roku wystartował w wyborach nie do Rady Dzielnicy, ale do Rady Warszawy i został wybrany z okręgu obejmującego Pragę Południe i Rembertów.
(Materiał z noworocznego wydania południowopraskiego dodatku gazety Telegraf24)

 

Dodaj komentarz