Polityczny krajobraz Ursusa po 2018 roku. Tekst z gazety Telegraf 24

Koalicja ta sama. Burmistrz Kierzkowska wymieniona. Wybory 2018 roku były bez wątpienia wydarzeniem numer jeden w minionym roku w dzielnicy. Zdecydowały o najbliższych nie czterech, jak dotychczas, ale pięciu latach – bo tyle trwać będzie teraz kadencja samorządu terytorialnego. Ursusem wciąż rządzić będzie koalicja KO – Stowarzyszenie Obywatelskie. Zmienił się jednak burmistrz dzielnicy. Urszulę Kierzkowską zastąpił Bogdan Olesiński. (PODSUMOWANIE ROKU 2018 Z  URSUSKIEGO DODATKU GAZETY TELEGRAF24). 

ratusz w Ursusie fot. Hiuppo/Wikipedia By Hiuppo – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4271585

Bogdan Olesiński, ma 56 lat. Ukończył Warszawską Akademię Techniczną. Był już burmistrzem dzielnicy Ursus w latach 2006 – 2010.  Przez kolejnych osiem lat pełnił funkcję burmistrza dzielnicy Mokotów. Teraz powrócił do dzielnicy, którą kierował przed dekadą. Zastępcami Olesińskiego zostali przedstawiciele Stowarzyszenia Obywatelskiego – Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik. Z kolei wybory do Rady Dzielnicy pokazały, że w Ursusie liczą się trzy komitety. Koalicja Obywatelska uzyskała 32 proc. poparcia i 8 mandatów w Radzie Dzielnicy, Stowarzyszenie Obywatelskie 31 proc. poparcia i również 8 mandatów, wreszcie Prawo i Sprawiedliwość 27 proc. poparcia i 7 miejsc w Radzie Dzielnicy. W Ursusie dla wyłonienia władz dzielnicy konieczne było zawarcie koalicji. Utworzyły ją Koalicja Obywatelska i Stowarzyszenie Obywatelskie w Ursusie. Jedyną, ale mocną opozycją pozostaje Prawo i Sprawiedliwość. Skład nowej rady kształtuje się następująco:
Stowarzyszenie Obywatelskie w UrsusieAnna Lewandowska, Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy. Urodziła się 26 lipca 1972 roku w Kutnie. Jest mężatką, ukończyła SGGW i studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Z zawodu jest nauczycielem. Piotr Adamus urodził się 4 kwietnia 1966 roku w Warszawie. Żonaty. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Z zawodu jest lekarzem, specjalistą medycyny rodzinnej. Adam Chmielewski, ur. 10 kwietnia 1968 roku w Żyrardowie. Żonaty, nauczyciel. Paweł Dilis, Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy, ur. 11 grudnia 1973 roku w Warszawie. Żonaty. Z zawodu lekarz, ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Radnymi z listy SO zostali też Anna Kałużna oraz Kazimierz Sternik, którego mandat został jednak wygaszony 21 listopada 2018 roku – radny został wybrany Zastępcą Burmistrza Dzielnicy. Z tego samego powodu wygasł mandat wiceburmistrza Wiesława Krzemienia. Radną Stowarzyszenia Obywatelskiego jest za to Wanda Kopcińska, urodzona 9 kwietnia 1950 roku w Radzikowie Starym, nauczycielka.  Prawo i SprawiedliwośćRadnymi opozycyjnego PiS zostali: Urszula Bodych, ur. 6 lipca 1953 roku w Żyrardowie, mężatka, z zawodu rejestrator medyczny. Przed wyborami zapowiadała, że zamierza zabiegać o powstanie tzw. jednodniowego szpitala w dzielnicy Ursus. Dariusz Grylak, z wykształcenia ekonomista. Sprzeciwiał się planom likwidacji bazarku w dzielnicy. Rozmowę z Dariuszem Grylakiem publikujemy obok.
Stanisław Jasiński urodzony 15 grudnia 1954 w Zakrzewku. Żonaty, wykształcenie wyższe. Inżynier.Marek Mucha, w Radzi Dzielnicy zasiadł po raz pierwszy. Po raz drugi radnym został za to Łukasz Nejman, urodzony 6 października 1992 roku w Warszawie.  Wykształcenie wyższe, ukończył Akademię Obrony Narodowej i Uniwersytet Warszawski. W poprzedniej kadencji był najmłodszym radnym w mieście (został wybrany w wieku 22 lat).  Radnymi PiS zostali też Grzegorz Puchalski i Michał Osiński.
Koalicja Obywatelska
Radnymi Koalicji Obywatelskiej zostali: Marianna Jaguścik,ur. 5 lipca 1950 w Ławkach. Mężatka, wykształcenie wyższe, ukończyła Uniwersytet Łódzki.
Kazimierz Markowski, ur. 26 gudnia 1972 w Białej Podlaskiej. Żonaty, wykształcenie wyższe – ukończył Akademię Podlaską w Siedlcach i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Maria Miszkiewicz, ur. 25 stycznia 1959 roku w Warszawie. Wykształcenie wyższe, ukończyła Wydział Prawa i Administracji W Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.

Dariusz Pastor, Przewodniczący Rady Dzielnicy. A także Aneta Wachnicka, Maciej Jakaczyński, Dawid Kacprzyk, Jacek Lesiak.

(Teks podsumowujący

Dodaj komentarz