Uroczystość Matki Bożej Rodzicielki. Bardzo ważne katolickie święto!

W Nowy Rok, a więc 1 stycznia w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Matki Bożej Rodzicielki. To jedno z ważniejszych świąt Kościoła katolickiego. 

fot. ODH

Święto ma rangę uroczystości i jest obchodzone jako święto nakazane. To znaczy, że tego dnia katolik jest obowiązany do powstrzymania się od zbędnych prac, ma obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Święto Bożej Rodzicielki obchodzone jest zawsze 1 stycznia – w ostatnim dniu oktawy Bożego Narodzenia. Święto podkresa aspekt macierzyństwa Maryi związany z jednym z najstarszych dogmatów Kościoła o Bożym Macierzyństwie Maryi.

Święta nakazane w Kościele katolickim to święta, w które katolik obowiązany jest do uczestniczenia we Mszy świętej oraz do powstrzymania się od zbędnej pracy. W Kościele katolickim w Polsce święta nkazane to:

Wszystkie niedziele, w tym dwa spośród trzech najważniejszych świąt katolickich, niedziela Wielkanocy i Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 25 grudnia Boże Narodzenie – kolejne z trzech najważniejszych świąt katolickich, 1 stycznia – Matki Bożej Rodzicielki, 6 stycznia– Objawienie Pańskie, potocznie Trzech Króli, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – 60 dni po Wielkanocy,  15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych. (az).

 

Dodaj komentarz