[TYLKO U NAS] Bp Romuald Kamiński: Przy żłóbku budujmy przekaz Ewangelii

Jeżeli idziemy do żłóbka, to jest tam małe Dziecię. Jeżeli rodzic opowie, kim jest to małe Dziecię, to wygłasza najlepszą możliwą katechezę – mówi Telegrafowi 24 JE ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Poniżej fragment wywiadu, który ukaże się w grudniowo-styczniowym wydaniu gazety Telegraf24.

fot. freeimages.com

Przeżywamy okres Bożego Narodzenia. Wigilia, potem Święta, Nowy Rok i Święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Również w diecezji warszawsko-praskiej mamy piękne szopki w świątyniach, czy żywą szopkę. To atrakcja dla dzieciaków. Pytanie jednak, jak maluchom przekazać przy okazji to, co w świętach jest najistotniejsze?

Ks. bp Romuald Kamiński: Wszystkie te elementy coś lub kogoś oznaczają. Jakąś rzeczywistość. Jeżeli idziemy do żłóbka, to jest tam małe Dziecię. Jeżeli rodzic opowie, kim jest to małe Dziecię, to wygłasza najlepszą możliwą katechezę. Jeżeli dziecko zapamięta, że ta figurka oznacza Jezusa, który przychodzi na świat dla naszego zbawienia, to już jesteśmy na dobrej drodze. To dziecko nie będzie utożsamiało figurki z lalką Barbie, ale będzie wiedziało, że to jest Dzieciątko Jezus. Potem przyjdzie obchód innych świąt, rodzic uzupełni wiedzę dziecka o kolejny element, i w ten sposób będzie budowany cały przekaz Ewangelii.

(Całość wywiadu w grudniowo-styczniowym wydaniu Telegrafu24)

Dodaj komentarz