BUFETOWAGATE. Komisja już działa. Jedna z pierwszych spraw – „kamienica Waltza”!

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej, mającej zbadać zwroty nieruchomości w Warszawie. Jako pierwsze sprawdzane będą decyzje w sprawie nieruchomości przy ulicy Twardej 8 i 10, a w następnej kolejności przy ulicy Złotej 17 i 19, Zielnej 7 a także Noakowskiego 16. Na przesłuchanie wezwana została prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, jednak już wcześniej zapowiadała, że nie stawi się przed komisją.

Pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej odbyło się w poniedziałek w siedzibie ministerstwa sprawiedliwości. fot. ms.gov.pl

Kontrowersyjne okoliczności zwrotu kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16, w wyniku którego udziały w nieruchomości uzyskał między innymi mąż urzędującej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie jedną z pierwszych spraw, którymi zajmie się komisja weryfikacyjna, mająca wyjaśnić nieprawidłowości przy zwrotach stołecznych nieruchomości. Decyzja o tym, którymi zwrotami ma zająć się komisja zapadła jednogłośnie. A więc także z poparciem przedstawiciela Platformy Obywatelskiej.

Wcześniej jednak, zanim komisja zajmie się kamienicą przy Noakowskiego jako pierwsza pod lupę trafi sprawa nieruchomości przy Twardej 10. Komisja wezwała w tej sprawie w charakterze strony, na pierwszą rozprawę prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz pełnomocnika Macieja M. Prezydent Warszawy zapowiedziała już, że przed komisją się nie stawi, gdyż uważa ją za organ konstytucyjny. Przewodniczący komisji Patryk Jaki w rozmowie z dziennikarzami mówił, że jego zdaniem argumenty prezydent są bezzasadne, gdyż obecność w komisji przedstawiciela PO gwarantuje , że prawa prezydent zostaną dochowane. Jaki dodał, że liczy na zmianę zdania przez prezydent Warszawy.  W charakterze świadków wezwano też urzędników miejskich:  Marcina Bajkę, Gertrudę Jakubczyk-Furman, Krzysztofa Śledziewskiego, Jerzego M., oraz występujących jako pełnomocnicy: Andrzeja M., Tomasza Ż. oraz kuratora Grażynę K.

Przesłuchania mają się odbyć pod koniec czerwca.

Antoni Zankowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*