BUFETOWAGATE. Komisja już działa. Jedna z pierwszych spraw – „kamienica Waltza”!

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej, mającej zbadać zwroty nieruchomości w Warszawie. Jako pierwsze sprawdzane będą decyzje w sprawie nieruchomości przy ulicy Twardej 8 i 10, a w następnej kolejności przy ulicy Złotej 17 i 19, Zielnej 7 a także Noakowskiego 16. Na przesłuchanie wezwana została prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, jednak już wcześniej zapowiadała, że nie stawi się przed komisją.

Pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej odbyło się w poniedziałek w siedzibie ministerstwa sprawiedliwości. fot. ms.gov.pl

Kontrowersyjne okoliczności zwrotu kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16, w wyniku którego udziały w nieruchomości uzyskał między innymi mąż urzędującej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie jedną z pierwszych spraw, którymi zajmie się komisja weryfikacyjna, mająca wyjaśnić nieprawidłowości przy zwrotach stołecznych nieruchomości. Decyzja o tym, którymi zwrotami ma zająć się komisja zapadła jednogłośnie. A więc także z poparciem przedstawiciela Platformy Obywatelskiej.

Wcześniej jednak, zanim komisja zajmie się kamienicą przy Noakowskiego jako pierwsza pod lupę trafi sprawa nieruchomości przy Twardej 10. Komisja wezwała w tej sprawie w charakterze strony, na pierwszą rozprawę prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz pełnomocnika Macieja M. Prezydent Warszawy zapowiedziała już, że przed komisją się nie stawi, gdyż uważa ją za organ konstytucyjny. Przewodniczący komisji Patryk Jaki w rozmowie z dziennikarzami mówił, że jego zdaniem argumenty prezydent są bezzasadne, gdyż obecność w komisji przedstawiciela PO gwarantuje , że prawa prezydent zostaną dochowane. Jaki dodał, że liczy na zmianę zdania przez prezydent Warszawy.  W charakterze świadków wezwano też urzędników miejskich:  Marcina Bajkę, Gertrudę Jakubczyk-Furman, Krzysztofa Śledziewskiego, Jerzego M., oraz występujących jako pełnomocnicy: Andrzeja M., Tomasza Ż. oraz kuratora Grażynę K.

Przesłuchania mają się odbyć pod koniec czerwca.

Antoni Zankowicz

Dodaj komentarz