CBŚP i KAS u oszustów. Przekręty na dziesiątki milionów (ZDJĘCIA)

Szajka – składająca się z kilkunastu osób – dokonywała oszustw podatkowych. Ze wstępnych szacunków wynika, że mogli narazić Skarb Państwa na straty rzędu… 70 milionów złotych! Kombinatorów zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Nie tylko skuli przestępców kajdankami, ale podczas przeszukań dokonali ciekawego odkrycia.

cbsp.policja.pl

Śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie podejrzani są o wyłudzanie podatku VAT, prowadzi od dłuższego czasu Prokuratura Regionalna w Warszawie.

„Sprawa dotyczy funkcjonowania w latach 2014 – 2017 zorganizowanej grupy, dopuszczającej się oszustw podatkowych polegających na wprowadzeniu do obrotu sprzętu elektronicznego bez uiszczenia należnego podatku VAT” – podaje cbsp.policja.pl

W wyniku działalności szajki Skarb Państwa mógł stracić ponad 70 mln zł.

cbsp.policja.pl

„Mechanizm przestępczy polegał na wielokrotnym obrocie tym samym towarem. Wszystko to w celu uprawdopodobnienia dokonania transakcji kupna-sprzedaży sprzętu elektronicznego m.in. telefonów komórkowych, komputerów czy drukarek, pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi” – wyjaśnia CBŚP. – „Formą dokumentowania fikcyjnych transakcji były, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktury, na podstawie których składano deklaracje do urzędów skarbowych. Dokumenty te stanowiły podstawę do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT”.

Gdy rozpracowano sposób działania szajki, a także poznano jej skład, nadszedł czas na zatrzymanie oszustów. Akcja została przeprowadzona w różnych miastach Polski, ale kluczowe wydarzenia rozegrały się w Warszawie. W sumie wpadło 17 osób.

Podczas tych działań nie tylko zatrzymano podejrzanych, ale również przeszukano mieszkania oszustów, a także siedziby ich firm. Zabezpieczono m.in. dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci.

„W jednym z magazynów zabezpieczono także sprzęt elektroniczny, który by przedmiotem obrotu. Wartość tego towaru wstępnie oszacowano na ponad 2 mln zł” – przyznaje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zabezpieczono także „mienie należące do podejrzanych”. Była to nie tylko gotówka, czy wartościowe przedmioty (np. biżuteria), ale również samochody. Nie były to jednak byle jakie auta. Agenci CBŚP pokazali zdjęcia. Takie pojazdy robią wrażenie na fanach motoryzacji. Oszuści pewnie mogą się z nimi już pożegnać.

cbsp.policja.pl

cbsp.policja.pl

Podejrzani usłyszeli – po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Warszawie – zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Większość z nich trafiła do aresztu, niektórzy odzyskali wolność po wpłaceniu kaucji.

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz