Kontrowersyjna decyzja Trzaskowskiego. Droższe przekształcenie użytkowania

Przed wyborami radni stolicy głosami Platformy Obywatelskiej uchwalili bonifikaty w wysokości 98 proc. na przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności. W czwartek, na wniosek władz Warszawy radni przegłosowali nową uchwałę. Bonifikata będzie, ale wyniesie tylko 60 proc. 

Rada Warszawy, fot. UM Warszawa

60 proc. świadczenie wyniesie tylko pod warunkiem, że opłata za przekształcenie wpłynie w roku zgłoszenia wniosku. Jeśli będzie to w roku kolejnym, bonifikata zmniejszy się do 50 proc.,  w nastepnych kolejno do 40, 30, 20 proc. – Nie likwidujemy żadnej bonifikaty, zmniejszamy tylko jej wielkość – tłumaczył wiceprezydent Warszawy, Robert Soszyński. Twierdził, że środki zaoszczędzone na zmniejszeniu bonifikaty trafią do Rady Warszawy i zostaną wykorzystane na „potrzeby mieszkańców”.

–Zakładamy, że będzie duża operacja walki ze smogiem, która jest szacowana na około 400 milionów złotych. Drugim, nowym programem jest zwiększenie dostępności dzieci mieszkańców Warszawy do opieki w żłobkach. Szacunki w perspektywie kadencji na ten cel sięgają 800 milionów złotych – mówił Soszyński.

Radni opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości nie kryli oburzenia. Sebastian Kaleta oburzał się nieobecnością na sesji Rafała Trzaskowskiego. Z mównicy próbował dodzwonić się do prezydenta – bez skutku.

– Bezprecedensowe wydarzenie w ciągu 12 lat w Radzie Warszawy. Nie przypominam sobie, abyśmy w takim trybie wprowadzali uchwały.  Radykalna, kilkusettysięczna podwyżka dla mieszkańców. Trzeba było to zgłosić siedem dni przed terminem sesji – mówił radny Dariusz Figura z PiS.

(źródło: TVN Warszawa, TVP Info)

Dodaj komentarz