Uczczono 230 urodziny gen. Piotra Szembeka

Uroczystą mszą świętą celebrowaną przez JE ks. bp. Romualda Kamińskiego uczczono w środę w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka 230. rocznicę urodzin generała Piotra Szembeka.

fot. mat. pras. UD Praga Południe

Jak podaje ratusz dzielnicy Praga Południe, odprawianą z tej okazji mszę świętą celebrował Jego Ekscelencja Biskup Romuald Kamiński wraz z duchowieństwem Diecezji Warszawsko-Praskiej. Obecna była młodzież szkolna i poczty sztandarowe kilku południowopraskich szkół. We mszy uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych dzielnicy na czele z zastępcą burmistrza Adamem Cieciurą, radni dzielnicy oraz członkowie Towarzystwa Historycznego im. Szembeków”, czytamy na stronie ratusza. Po mszy odbyła się druga część uroczystości, w Szkole nr 374 im. gen. Piotra Szembeka.

Piotr Szembek urodził się 14 grudnia 1788 roku w Warszawie, zmarł 21 czerwca 1866 w Siemianicach. Był oficerem armii Księstwa Warszawskiego, uczestnikiem wojny z Rosją. W powstaniu listopadowym (1830–1831) był gubernatorem wojskowym Warszawy, członkiem Rady Wojennej. Uczestnikiem bitew pod Wawrem i Olszynką Grochowską.

(źródło: Ratusz Praga Południe, Wikipedia)

Dodaj komentarz