A jednak będzie! Powstanie Muzeum jednej z najważniejszych bitew w historii świata

Wszystko wskazuje na to, że planowane od 10 lat Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 jednak powstanie. Choć MON oficjalnie nie potwierdza rewelacji „Faktu” o przyznaniu aż 100 mln. zł na dofinansowanie jego budowy, prawdopodobnie uhonorowanie w ten sposób jednej z najważniejszych w historii Polski i świata bitew stanie się możliwe.

Wygrana w Bitwie Warszawskiej 1920 roku uratowała Polskę i Europę przed zalewem bolszewizmu. Tu batalia uwiczniona na obrazie Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”. fot. Public Domain

W środę (7 czerwca) gazeta „Fakt” oraz Radio Zet podały do publicznej wiadomości, że jest decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej odnośnie dofinansowania budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.

Wysokość kwot dofinansowania – sięgających, bagatela, 100 mln. zł, jakie padały w nagłówkach artykułów na ten temat – nie jest prawdziwa, jednak 8 czerwca  wiceminister MON Michał Dworczyk spotkał się z samorządowcami powiatu wołomińskiego w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie i przedstawił warunki, na jakich MON jest gotowe zbudować nowoczesny obiekt upamiętniający zwycięską wojnę z bolszewikami w 1920 roku.

Jak czytamy na stronie MON, „Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja zostaną sfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że do końca czerwca zostanie podpisany list intencyjny, w którym określone zostaną założenia, harmonogram oraz zadania przy realizacji projektu”.

Zdaniem burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan fakt, że są jakiekolwiek ruchy w tej sprawie, napawa optymizmem i, niezależnie od rezultatów decyzji finansowych MON, kwestii już pomogły ostatnie dwa lata bardzo intensywnych działań promocyjnych oraz informacyjnych kierowanych zarówno do mieszkańców, jak również parlamentarzystów, ambasad, czy najważniejszych osób w kraju, z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele.

– Przypominaliśmy, że 100-lecie bitwy, która ocaliła Europę przed bolszewizmem, jest już bardzo blisko i warto by było, żeby poprzez powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej móc zainteresować tą wspaniałą historią cały świat. Nie odpuściliśmy ani jednego dnia w dążeniu do tego, aby wszyscy Polacy pamiętali, co się wydarzyło w 1920 r. i za co Europa powinna się nam pokłonić – mówi.

Burmistrz przypomina jednocześnie, że tragiczne w swoim heroizmie wydarzenie w dziejach narodu polskiego – Powstanie Warszawskie – słynne jest na cały świat również dlatego, że jego historia jest „pięknie opowiedziana” w muzeum wybudowanym z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego. Tymczasem zwycięska bitwa 1920 r. pozostaje nieco w cieniu, a niesłusznie.

– Spektakularna wygrana, tak pozytywna dla układu geopolitycznego całego świata, również powinna zyskać rozgłos – dodaje.

Radwan zaznacza, że choć Ossów jest „wrotami Bitwy Warszawskiej”, jej marzeniem było zebranie w jednym muzeum historii wszystkich miast i wsi, które odegrały nawet najmniejszą rolę w Bitwie Warszawskiej. Stąd pomysł na wcielenie w życie projektu Mirosława Nizio, odwołanego co prawda przez poprzednika Radwan, ale który, jej zdaniem, teraz doczeka się unowocześnienia  i realizacji.

Czy zapadnie oficjalna decyzja szefa MON Antoniego Macierewicza o przyznaniu dofinansowania inwestycji? Najprawdopodobniej. Burmistrz Wołomina już dziś deklaruje współpracę, a my będziemy na bieżąco informować o postępach w sprawie. 

Wiktoria Trawińska

Dodaj komentarz