In vitro i honorowi obywatele. Po czwartkowej sesji Rady Warszawy

Kontrowersyjna uchwałą o finansowaniu in vitro z budżetu miasta nie była jedynym punktem obrad wczorajszej sesji Rady Warszawy. Radni w czwartek jednogłośnie przyjęli  uchwałę dot. nadania tytułu Honorowego Obywatela Warszawy, wyróżniając w ten sposób trzy osoby: żołnierza AK Wandę Traczyk-Stawską, sędziego TK w stanie spoczynku Wiesława Johanna oraz… aktora Daniela Olbrychskiego. Choć tytuły nadano jednogłośnie, w trakcie dyskusji radni PiS nie omieszkali wypomnieć aktorowi jego poglądów politycznych. Przypomnieli też, że rok temu PO zablokowała tytuł honorowego obywatela dla artysty kojarzonego z prawicą – Jana Pietrzaka.

Sala Warszawska Pałacu Kultury i Nauki, miejsce obrad Rady Warszawy. fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Wczorajsza sesja Rady Warszawy  miała burzliwy przebieg. Kontrowersje wzbudziło przyjęcie głosami Platformy Obywatelskiej uchwały o finansowaniu in vitro z budżetu miasta. Dzięki głosom radnych PO metoda uznana za sprzeczną z nauczaniem Kościoła katolickiego będzie finansowana z pieniędzy podatników. Więcej o sprawie piszemy TUTAJ

Nie bez emocji przebiegła też procedura wyboru honorowych obywateli Miasta Stołecznego Warszawa. Kontrowersje wśród radnych wzbudziło uhonorowanie wyróżnieniem  Daniela Olbrychskiego – wybitnego aktora, mającego jednak jednoznacznie określone poglądy polityczne. Radni PiS nie kryli niechęci do przyznania aktorowi nominacji, radni PO natomiast punktowali PiS za samo podejście do osób spoza polityki. Choć przed czwartkową radą było dość burzliwie, ostatecznie radni doszli do porozumienia i jedną uchwałą uhonorowali trzy zasłużone, według nich, postacie.

Kandydaturę Olbrychskiego komentował przed sesją radny PiS Dariusz Figura, wykazując, że „nie budzi kontrowersji jako aktor; ma swoje poglądy polityczne i ma do nich prawo, ale można się z tymi poglądami nie zgadzać”.

– Mnie się te jego wypowiedzi nie podobają – dodał.

Ripostowała mu radna PO Aleksandra Gajewska, twierdząc, że PiS ma problem z osobami, które angażują się w życie społeczne i polityczne ponad to, niżby sobie tego życzyli.

– Gdyby Daniel Olbrychski wychwalał rządy PiS, nie byłby dla nich kontrowersyjnym kandydatem – mówiła.

Radni PiS przypominali jednak, że w 2016 roku to właśnie członkowie Platformy Obywatelskiej odrzucili kandydaturę satyryka Jana Pietrzaka, która została zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zgłosiła kandydaturę Wandy Traczyk-Stawskiej ps. „Pączek”, żółnierz Powstania Warszawskiego, która m.in. powołała Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawskich, zaś nazwisko Wiesława Johanna – byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego – padło z inicjatywy PiS.

Tytuły honorowego obywatela stolicy są uroczyście nadawane w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wręczenie aktu nadania, odznaki i legitymacji odbędzie się 31 lipca na Zamku Królewskim.

Jako pierwszego uhonorowanoaa w ten sposób Józefa Piłsudskiego i od tego czasu – 1918 r. – zrodziła się tradycja, przerwana w 1929 i wznowiona w roku 1992.

Wiktoria Trawińska

Dodaj komentarz