Koalicja Obywatelska i PSL podpisały koalicję na Mazowszu

Koalicja Obywatelska oraz Polskie Stronnictwo Ludowe dogadały się i to te dwa ugrupowania będą rządzić na Mazowszu. W poniedziałek podpisana została umowa koalicyjna.

fot. By Platforma Obywatelska RP from Polska (Wieczór wyborczy) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Porozumienie podpisali liderzy Koalicji Obywatelskiej w województwie mazowieckim – Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej i Kamila Gasiuk-Pichowicz z Nowoczesnej, a z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego marszałek województwa, Adam Struzik. Polityk PSL będzie marszałkiem także w kolejnej kadencji. Podczas podpisywania umowy padła deklaracja wspólnego startu KO i PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego. – Nasza umowa jest początkiem współpracy i wspólnych list także na wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory do Sejmu i Senatu – mówił Halicki. – To jest dobry początek. Porozumieliśmy się w dziewięciu sejmikach, to jest sygnał, że trzeba budować szerszą formację na wybory do europarlamentu. Wierzę głęboko, że odniesie sukces, to będzie dobry prognostyk na wybory parlamentarne jesienią 2019 – wtórował mu Adam Struzik. W wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca w Polsce nie uzyskała jednak samodzielnej większości w sejmiku województwa. W 51-osobowym sejmiku 24 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość, 18 – Koalicja Obywatelska, 8 – Polskie Stronnictwo Ludowe, jedno miejsce przypadło kandydatowi Bezpartyjnych Samorządowców. Podpisanie umowy KO – PSL daje tej koalicji przewagę jednego głosu w sejmiku i możliwość wybierania władza województwa. (az).

Dodaj komentarz