In vitro z twoich pieniędzy. Rada Warszawy za kontrowersyjną uchwałą

Rada Warszawy głosami Platformy Obywatelskiej przegłosowała projekt uchwały o wsparciu procedury in vitro z budżetu miasta. Kontrowersyjnej uchwale sprzeciwiali się radni Prawa i Sprawiedliwości – ich zdaniem uchwała jest nieważna.

Metoda in vitro jest sprzeczna z nauczeniem Kościoła katolickiego. W Warszawie będzie finansowana z pieniędzy podatników. fot. Public Domain

 

O tym, że uchwała o in vitro może zostać przyjęta już na dzisiejszej sesji, informowaliśmy już wcześniej. Jak zapowiedziała we wtorek Ewa Malinowska-Grupińska, kontrowersyjna uchwała – mająca rekompensować warszawiakom „to, co zabiera rząd PiS” – zostanie przyjęta.

Obiecaliśmy, że ten program wprowadzimy jako program warszawski, pracowaliśmy nad tym parę miesięcy. W najbliższy czwartek na sesji przyjmiemy ten program – takimi słowami przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformowała media o tym, że Rada Miasta opowie się za programem refundacji zabiegów in vitro w stolicy.

Jak podkreślała, „kilka miesięcy temu obiecywałam, że Rada m.st. Warszawy będzie rekompensowała warszawiakom to, co zabiera rząd PiS”. Przypomniała jednocześnie, że decyzją resortu zdrowia w połowie zeszłego roku zakończony został ogólnopolski program refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się ponad 5 tys. dzieci. Program ten, przypomnijmy, został wprowadzony w 2013 r. przez rząd Donalda Tuska.

Malinowskiej–Grupińskiej wtórował lider stołecznej PO Marcin Kierwiński, który zapewniał, że Platforma Obywatelska będzie pomagać wszędzie tam, gdzie „opresyjne państwo PiS będzie ograniczać możliwości zwykłych obywateli”.

To nie pierwsza kwestia, którą się zajmiemy w ciągu najbliższych tygodni. Dowiecie się państwo także o innych inicjatywach radnych Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Nie pozwolimy, aby ideologiczne zacietrzewienie PiS pozbawiało Polaków, warszawiaków dostępu do opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie – mówił.

Program przeznaczony dla warszawianek w wieku 25-40 lat ma ruszyć od września. Kosztowałby warszawiaków ok. 10 mln. zł rocznie, zaś dofinansowanie (do 80 proc. kosztów, nie więcej niż 5 tys. złotych) objęłoby trzy próby zapłodnienia.

Zapłodnieniu in vitro sprzeciwia się nauczanie Kościoła katolickiego. Powód? Metoda wiąże się z zagładą tysięcy ludzkich zarodków. „Potępiam, w sposób najbardziej jednoznaczny i formalny, eksperymentalne manipulowanie ludzkim embrionem, ponieważ istota ludzka od chwili poczęcia aż śmierci nie może być wykorzystywana dla jakiegokolwiek celu” – mówił w 1982 roku ówczesny ojciec święty, papież Polak Jan Paweł II, obecnie święty Kościoła katolickiego.

Wątpliwości środowisk konserwatywnych budzi też fakt, że wątpliwa z chrześcijańskiego punktu widzenia metoda miałaby być finansowana z pieniędzy podatników.

W czwartek uchwała przeszła głosami radnych PO.

Wiktoria Trawińska

 

4 Comments on “In vitro z twoich pieniędzy. Rada Warszawy za kontrowersyjną uchwałą

  1. Kontrowersyjne są dwie rzeczy. Po pierwsze – in vitro stoi w rażącej sprzeczności z etyką chrześcijańską. Po drugie – nawet jak ma być ta metoda legalna, to czemu za pieniądze podatników? Przecież jest cała masa ŚMIERTELNYCH chorób, gdzie nowatorskie metody leczenie są płatne. A tam chodzi o ratowanie życia. Nie fajne to…

  2. ‚Potępiam, w sposób najbardziej jednoznaczny i formalny, eksperymentalne manipulowanie ludzkim embrionem, ponieważ istota ludzka od chwili poczęcia aż śmierci nie może być wykorzystywana dla jakiegokolwiek celu” – dobrze, że portal przypomina słowa św. Jana Pawła II. Święte słowa, świętego człowieka.

Dodaj komentarz