Pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego został odsłonięty na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

W sobotę, 10 listopada wieczorem, na pl. Piłsudskiego w Warszawie odsłonięty został pomnik śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 

fot. Cybularny/Wikipedia
By Cybularny – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74222799

Lech Kaczyński był zasłużonym działaczem demokratycznej opozycji  PRL. Jako specjalista prawa pracy pomagał represjonowanym robotnikom, był działaczem  Komitetu Obrony Robotników i Solidarności. Po 1989 roku był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, na fali popularności uzyskanej dzięki bezkompromisowej walce z przestępczością założył wraz z bratem Jarosławem partię Prawo i Sprawiedliwość. W roku 2001 nowe ugrupowanie weszło do Sejmu.

W roku 20o2 Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy. Był pomysłodawcą Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik (otwartego już za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz). W 2005 roku Lech Kaczyński został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Zginął w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu Tu 154 M., wiozącego polską delegację na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

10 listopada 2018 roku pomnik Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego został odsłonięty. Monument odsłonili prezydent RP Andrzej Duda, prezes Prawa i Sprawiedliwości, brat nieżyjącego prezydenta Jarosław Kaczyński oraz córka Lecha  Kaczyńskiego  Marta Kaczyńska. W uroczystości wzięli udział między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

– Jesteśmy w wolnej, niepodległej Polsce, która jest suwerenna, coraz mocniejsza, coraz zasobniejsza, w której ludziom żyje się coraz lepiej, w dużej mierze dzięki Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu – mówił podczas uroczystego odsłonięcia pomnika prezydent RP Andrzej Duda.

(Telegraf24)

Dodaj komentarz