Spór o Pałac Saski. Ratusz nie chce odbudowy wysadzonego przez Niemców zabytku

Warszawski ratusz nie chce odbudowy zniszczonego przez Niemców Pałacu Saskiego. Zdaniem miejskich urzędników Grób Nieznanego Żołnierza jest bardziej „wyrazisty” bez przedwojennego obiektu, jest bowiem symbolem zniszczenia przez Niemców stolicy.

fot. Public Domain

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że 11 listopada rozpocznie się symboliczna odbudowa Pałacu Saskiego. Zdecydowanie przeciwko odbudowie obiektu wypowiada się warszawski ratusz. Na środowej konferencji prasowej Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy stwierdziła, że opcja, która przegrała wybory w Warszawie nie powinna decydować o jej wyglądzie. Wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński oznajmił, że oryginalny Pałac Saski przed wojną już nie istniał, a to, co zostało wysadzone przez Niemców było symbolem rosyjskiej dominacji.
Za odbudową opowiada się część varsavianistów, zdaniem których Warszawa powinna wracać do przedwojennej zabudowy. Oprócz pomysłu odbudowy Pałacu Saskiego, są też budzące wiele emocji propozycje wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. (az).

Dodaj komentarz