Zamiast Marszu Niepodległości Biało-Czerwony Marsz rządu i prezydenta

Organizowany przez rząd Biało-Czerwony Marsz pod patronatem prezydenta RP Andrzeja  Dudy przejdzie trasą planowanego Marszu Niepodległości. MN zdelegalizowała Hanna  Gronkiewicz-Waltz. 

fot. Wistula By Wistula – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22636162

Wczorajsza decyzja prezydent stolicy o delegalizacji marszu wywołała prawdziwą burzę. Zwolennicy opozycji chwalili, że prezydent chce w ten sposób dbać o bezpieczeństwo. Inni (nie tylko zwolennicy rządu) krytykowali, że decyzja doprowadzi jedynie do eskalacji konfliktu. Ostatecznie po rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim ustalono, że trasą Marszu Niepodległości przejdzie marsz państwowy, organizowany przez rząd, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Po decyzji podzielone są zdania narodowców. Pojawiły się głosy, że to próba przejęcia i zawłaszczenia Marszu Niepodległości przez partię rządzącą. Pojawiły się też głosy, że jest to uratowanie inicjatywy w związku z zakazem Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Biało-Czerwony Marsz rozpocznie się w niedzielę, 11 listopada o godzinie 15. „Biało-Czerwony Marsz 100 lecia Odzyskania Niepodległości” to uroczystość państwowa organizowana przez władze Rzeczypospolitej. Zaproszeni są Wszyscy. Przyjdźmy tylko z biało-czerwonymi flagami! Bądźmy razem! Pokażmy, że Polska jest jedna, radosna i wspólna!” – zaapelował Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem na Twitterze.

(źródło: wł, Twitter.com)

Dodaj komentarz