Ich klienci stracili nawet do 2 milionów. Grupa przestępcza rozbita

Proponowali klientom inwestycje mające dać ogromny zysk. Po początkowych sukcesach inwestycyjnych następowały straty i zerowanie kont. Następnie kontakt z przedstawicielami firmy się urywał. Poszczególni inwestorzy stracili pieniądze – od 3 tysięcy do 2 milionów złotych. Zorganizowana grupa przestępcza, która dopuściła się tego procederu została właśnie rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji w Warszawie.

fot. cbsp.gov.pl

Jak podaje Centralne Biuro Śledcze Policji, członkowie grupy przestępczej działali w ramach podmiotu zarejestrowanego na Cyprze posiadającego oddział z siedzibą w Warszawie, a także innych spółek. Procedre wyglądał następująco: przedstawiciele platformy kontaktowali się z potencjalnymi inwestorami, oferując produkty mające zapewnić bardzo wysoki zysk, często sięgający kilkudziesięciu procent. Początkowe sukcesy inwestycyjne zachęcały klientów do dalszych wpłat. Następnie były proponowane nietrafione inwestycje, które powodowały wyzerowanie kont pokrzywdzonych. Po pewnym czasie kontakt z przedstawicielami firmy się urywał – informuje policja.

19 osób zatrzymanych

W poniedziałek policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Warszawie przeprowadzili w stolicy i jej najbliższej okolicy realizację, podczas której zatrzymali 19 osób podejrzanych o udział w przestępczym procederze. Funkcjonariusze przeszukali ich miejsca zamieszkania oraz siedzibę firmy, zabezpieczając przy tym dokumentację, sprzęt komputerowy oraz nośniki danych stanowiące obecnie dowody w sprawie – podaje CBŚP.
Jak informuje policja, zatrzymane osoby zatrudnione były na stanowiskach opiekuna klienta i managera. Według śledczych były one zaangażowane w proces inwestycyjny – rozmawiali z klientami bądź udzielali wskazówek bezpośrednio podległym im pracownikom. Z ustaleń śledczych wynika, że poszczególni inwestorzy utracili na inwestycjach od 3 tys. zł do ponad 2 mln zł.

Przekręt na miliony

Jak podaje policja, zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, popełnianie oszustw na szkodę osób dokonujących inwestycji środków pieniężnych na platformach inwestycyjnych, a także doprowadzenia kilkudziesięciu osób – inwestorów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 18 mln zł, poprzez wprowadzenie ich w błąd co do funkcjonowania platform inwestycyjnych, tożsamości osób prowadzących doradztwo inwestycyjne, zasad dotyczących inwestowania środków oraz ryzyka inwestycyjnego, tj. przestępstw określonych w art. 286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk oraz art. 178 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
CBŚP informuje, że śledztwo ma charakter rozwojowy i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Śledczy ustalają także osoby poszkodowane w wyniku przestępczej działalności grupy – informuje policja.

(źródło: policja)

Dodaj komentarz