Uczczona pamięć poległych w Rzezi Pragi z 1794 roku

Wspólnie uczciliśmy pamięć dwudziestu tysięcy Ofiar jednego z najtragiczniejszych wydarzeń Insurekcji Kościuszkowskiej, czyli rzezi Pragi z 1794 roku.

Krzyż upamiętniający tragedię mieszkańców Pragi, fot. By Witold Pietrusiewicz (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

4 listopada 1794 roku był najtragiczniejszym dniem w historii Pragi. Po krwawej bitwie, jednej z ostatnich w Powstaniu Kościuszkowskim rosyjskie wojska dowodzone przez generała Wiktora Suworowa, na rozkaz swojego dowódcy dokonały krwawej rzezi na ludności cywilnej. Ginęli starcy, kobiety i dzieci. Łącznie zginęło 20 tysięcy osób.

W niedzielę, w 224. rocznicę tragicznych wydarzeń uroczystej Mszy Świętej w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godzinie 12.30 przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński, Biskup Warszawsko-Praski. Po Mszy Świętej, o godz. 13.30 odbył się koncert autorski Requiem kameralnie przygotowany przez Huberta Giziewskiego i Harmonium Consulting.
W koncercie udział wzięli: Kwartet wokalny Il Canto, Wanda Laddy, Sławomir Łobaczewski, Marta Lawrence, Leszek Kubiak, Harmonium Duo, Hubert Giziewski i Iwo Jedynecki.

W programie znalazły się opracowania następujących utworów:

J. S. Bach / F. Busoni – Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659
J. S. Bach / Myra Hess – „Jesus bleibet meine Freude” BWV 147
G. Faure – Requiem d-moll op. 48
W. A. Mozart – Requiem – d-moll KV 626 (Recordare i Lacrimosa)

Kolejnym punktem programu, podobnie jak w latach ubiegłych, było przejście nad mogiłę poległych w Rzezi Pragi mieszkańców stolicy, modlitwa i złożenie kwiatów.

(źródło: Diecezja Warszawsko-Praska)

 

Dodaj komentarz