Tylko jedna dzielnica dla PiS. PO-grom w stołecznych dzielnicach

Praga Północ – to jedyna stołeczna dzielnica, w której wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W pozostałych triumfowała Koalicja Obywatelska. Pytanie jest tylko o to, czy wygranym uda się zbudować skuteczną koalicję w dzielnicy.

Prawo i Sprawiedliwość zajęło na Pradze pierwsze miejsce, ale nie musi być to jednoznaczne z objęciem władzy – decydujący głos zależeć będzie od lokalnego stowarzyszenia Kocham Pragę. Również Koalicja Obywatelska, która zwyciężyła w 17. z 18. dzielnic w niektórych z nich będzie musiała szukać koalicjanta. A jednak tendencja jest oczywista – wybory w Warszawie miażdżąco wygrała Koalicja Obywatelska (PO-Nowoczesna-Inicjatywa Polska). Prezydentem już w pierwszej turze został Rafał Trzaskowski, który zdobył ponad 56 proc. głosów, jego główny konkurent Patryk Jaki uzyskał 28 proc. poparcia. W Radzie Warszawy znajdą się tylko dwie formacje – Koalicja Obywatelska i PiS oraz Monika Jaruzelska z SLD.  KO będzie mieć większość. W dzielnicach podział mandatów jest następujący:

Bemowo – były burmistrz wraca do gry
Na Bemowie zwyciężyła Koalicja Obywatelska, zdobywając 31 proc. głosów, drugi był komitet Wybieramy Bemowo, byłego burmistrza Jarosława Dąbrowskiego z poparciem 27 proc., trzecie Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 20 proc. KO mieć będzie 11 radnych, WB 9 a PiS 5. Oznacza to, że Koalicja Obywatelska aby rządzić musi dogadać się z WB bądź PiS. Inny wariant to koalicja PiS ze stowarzyszeniem byłego burmistrza. W takiej sytuacji KO nie miałaby władzy.

Białołęka – lokalne komitety zadecydują
Na Białołęce KO zwyciężyła, 37 proc., mieć będzie 11 radnych. Komitet Razem Dla Białołęki uzyskał 2 proc. poparcia, mieć będzie 5 radnych. Tyle samo radnych mieć będzie Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 20 proc. poparcia. Inicjatywa Mieszkańców Białołęki zdobyła 19 proc. głosów i wywalczyła 4 mandaty radnych. Jak łatwo policzyć, dla zdobycia władzy KO musi dogadać się z którymś z lokalnych komitetów.

Bielany – niewyraźna wygrana KO
Na Bielanach Koalicja Obywatelska zyskała 34 proc. głosów, w Radzie Dzielnicy dysponować będzie klubem liczącym 10 radnych. Drugie miejsce zajął komitet Razem Dla Bielan, który uzyskał 32 proc. poparcia i 9. mandatów w Radzie Dzielnicy. Do Rady dostało się też Prawo i Sprawiedliwość, z poparciem 26 proc. Klub PiS liczyć będzie 6. radnych. Również w tej dzielnicy w celu przejęcia władzy KO musi starać się o koalicjanta.

Mokotów – tu wszystko jasne, Koalicja Obywatelska rządzi sama
Na Mokotowie KO uzyskało 46 proc. głosów, PiS 23. Do Rady wchodzi też Miasto Jest Nasze z poparciem 9 proc. głosów. Podział mandatów: KO – 19, PiS – 8, MJN – 1. Oznacza to, że Koalicja Obywatelska nie musi szukać sojusznika, rządzić dzielnicą będzie samodzielnie.

Ochota – siła lokalsów
Na Ochocie Koalicja Obywatelska musi się podzielić władzą. Po uzyskaniu 34 proc. głosów w wyborach KO mieć będzie 10. radnych. Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 21 proc. mieszkańców Ochoty mieć będzie radnych sześciu. Do Rady dostały się też Ochocka Wspólnota Samorządowa (17 proc. poparcia, czterech radnych) oraz komitet Ochocianie (15 proc. poparcia, trzech radnych). Aby rządzić, Koalicja Obywatelska musi szukać koalicjanta.

Praga Południe – rada dwóch ugrupowań
Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość – tylko te dwie formacje znalazły się w Radzie Dzielnicy Praga Południe. KO uzyskała 43 proc. głosów w dzielnicy i 15 miejsc w Radzie. PiS zdobyło 27 proc. głosów i 10 miejsc w Radzie. Podobnie jak na Mokotowie, na Pradze Południe Koalicja Obywatelska rządzić będzie samodzielnie.

Praga Północ – jedyna wygrana PiS
Na Pradze Północ zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Zdobyło 28 proc. głosów i uzyskało 9 miejsc w Radzie Dzielnicy. 7. radnych mieć będzie Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 26 proc. mieszkańców. Trzecie miejsce zajął komitet Kocham Pragę, z poparciem 15 proc. uzyskał cztery miejsca w Radzie Dzielnicy. Czwarty komitet SLD Lewica Razem uzyskał 9 proc. głosów oraz 2 miejsca w Radzie. Jednego radnego mieć będzie komitet Wygra Warszawa, na który głosowało 8 proc. wyborców. PiS, aby rządzić, musi dogadać się z komitetem Kocham Pragę.

Rembertów – pięć komitetów w Radzie, PiS dopiero czwarty
Również pięć ugrupowań zasiądzie w Radzie Dzielnicy Rembertów. Są to kolejno: Koalicja Obywatelska – 24 proc. poparcia, sześciu radnych w dzielnicy; Rembertów bezpośrednio – 24 proc, poparcia, czterech radnych; Forum dla Rembertowa – 19 proc. poparcia, trzech radnych; Prawo i Sprawiedliwość – 18 proc. poparcia, czterech radnych; Lepszy Rembertów 17 proc. poparcia, czterech radnych. Również tu KO musi szukać sojuszu.

Śródmieście – analogicznie jak na Pradze Południe
W Śródmieściu sytuacja bardzo podobna do tej z Pragi Południe. Dwa komitety w Radzie Dzielnicy. Koalicja Obywatelska z 42 proc. głosów uzyskała 15 mandatów. PiS, z 27 proc. będzie mieć 10. Radnych. Cała władza w dzielnicy w rękach KO.

Targówek – komitet mieszkańców zadecyduje
KO 37 proc. poparcia i 11 radnych, PiS 30 proc. poparcia i 10. radnych. O tym, kto przejmie władzę w dzielnicy zadecyduje komitet Mieszkańcy Bródna – Targówka – Zacisza, który uzyskał poparcie 9 proc. mieszkańców, w nowej Radzie mieć będzie jednak czterech radnych i to ich głos będzie decydujący.

Ursus – KO, PiS i Stowarzyszenie Obywatelskie
W Ursusie liczą się trzy komitety. Koalicja Obywatelska uzyskała 32 proc. poparcia, Stowarzyszenie Obywatelskie 32 proc. poparcia i 8 mandatów w Radzie Dzielnicy, Stowarzyszenie Obywatelskie 31 proc. poparcia i również 8 mandatów, wreszcie Prawo i Sprawiedliwość 27 proc. poparcia i 7 miejsc w Radzie Dzielnicy. Również w Ursusie dla wyłonienia władz dzielnicy konieczne będzie zawarcie koalicji.

Ursynów – KO bierze wszystko
Na Ursynowie Koalicja Obywatelska uzyskała 43 proc. głosów oraz 13 miejsc w 25-osobowej Radzie Dzielnicy. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 17 proc. poparcia i mieć będzie pięciu radnych. Koalicja Projektu Ursynów Lokalnie Najlepsi z 17 proc. głosów wywalczyła sobie cztery miejsce w Radzie. Trzech radnych będzie mieć komitet Nasz Ursynów + Otwarty Ursynów, na który głosowało 9 proc. mieszkańców.

Wawer – KO szuka koalicjanta
Do Rady Dzielnicy Wawer dostało się pięć komitetów. Koalicja Obywatelska z wynikiem 39 proc. mieć będzie 10. radnych. PiS, z poparciem 26 proc. 7. radnych. Razem dla Wawra z poparciem 12 proc. uzyskało 3 miejsca w Radzie Dzielnicy. Dwóch radnych mieć będzie Wawerska Inicjatywa Samorządowa, na którą głosowało 11 proc. mieszkańców. Jedno miejsce przypadło Bezpartyjnym Samorządowcom (9 proc. poparcia).

Wesoła – koalicjant znów niezbędny
Koalicja Obywatelska 38 proc., poparcia, 8 miejsc w Radzie Dzielnicy. Prawo i Sprawiedliwość 24 proc. pięciu radnych. Sąsiedzi dla Wesołej – 20 proc. poparcia, czterech radnych. Również czterech radnych mieć będzie komitet Tak dla Wesołej, na który głosowało 18 proc. mieszkańców.

Wilanów – miażdżące zwycięstwo Koalicji
Na Wilanowie Koalicja Obywatelska nie ma powodów do zmartwień. Uzyskała 45 proc. głosów, w Radzie Dzielnicy dysponuje 13. głosami. 22 proc. głosów i 5 miejsc w Radzie Dzielnicy uzyskało Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów. PiS zdobyło zaledwie 16 proc. poparcia i zdobyło tylko 2 miejsca w Radzie Dzielnicy. Stawkę uzupełnia jeden radny komitetu Pozytywny Wilanów. Komitet uzyskał 11 proc. poparcia. Oczywiście KO rządzi sama, bez koalicjanta.

Włochy – wyrównana stawka w Radzie
We Włochach KO uzyskała 43 proc. głosów i 9 miejsc w Radzie. Drugie PiS – 25 proc. głosów i 5 miejsc w RD. Trzecie miejsce zajął komitet Kocham Włochy z 23 proc. poparcia, co dało 4 miejsca w Radzie Dzielnicy. Czwartym klubem w RD jest Wspólnota Mieszkańców Dzielnicy Włochy, z poparciem 14 proc. Wynik ten dał 3 miejsca w Radzie.

Wola – pełna dominacja KO
Na Woli Koalicja Obywatelska wywalczyła 46 proc. głosów i aż 15 miejsc w Radzie Dzielnicy. Drugie PiS uzyskało 27 proc. głosów oraz 8 miejsc w Radzie. Dwoje radnych będzie reprezentować komitet Wola Zmian, który w wyborach uzyskał 13 proc. głosów. Oczywiście KO nie potrzebuje koalicji do objęcia władzy w dzielnicy.

Żoliborz – Miasto Jest Nasze zadecyduje
Koalicja Obywatelska – 37 proc. poparcia i 10 miejsc w Radzie Dzielnicy. PiS – 22 proc. poparcia i sześciu radnych. Pięciu radnych mieć będzie Miasto Jest Nasze. Każdy, kto chce przejąć władzę w dzielnicy musi zawrzeć koalicję z MJN.

Podsumowując – w sześciu dzielnicach z pewnością będzie rządzić Koalicja Obywatelska. W pozostałych o wszystkim zadecydują rozmowy koalicyjne.

 

Dodaj komentarz