Kamień węgielny wmurowany – w Warszawie ruszyła budowa Muzeum Historii Polski

Dzisiaj odbyła się uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski. Brali w niej udział premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński. „Nie ma narodu bez pamięci. Tę pamięć mądry naród pielęgnuje poprzez instytucje. Dziś przystępujemy tak naprawdę do budowy takiej właśnie instytucji, budowy pomnika naszej historii” – podkreślił prof. Gliński.

@MKiDN_GOC_PL

Akt erekcyjny Muzeum Historii Polski podpisali premier Mateusz Morawiecki, minister kultury Piotr Gliński i dyrektor MHP Robert Kostro.

„Dokument wraz z kapsułą czasu i kamieniem węgielnym symbolicznie został wmurowany w betonowy blok. W kapsule czasu umieszczono monety i banknoty obiegowe, monety i banknoty okazjonalne Narodowego Banku Polskiego, egzemplarz czwartkowego wydania ogólnopolskiego dziennika oraz filmy i zdjęcia prezentujące aktualny stan budowy muzeum umieszczone na nośniku USB” – podaje Ministerstwo Kultury.

 

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą – przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu.

Gmach Muzeum będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej. Swoją siedzibę będą tam również miały istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie. Budowana jest także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

(źródło mkidn.gov.pl)

Dodaj komentarz