Pionierska operacja w Instytucie Kardiologii w Aninie – przeszczep wątroby i serca

W Instytucie Kardiologii w Warszawie – Aninie przeprowadzono pierwszą taką w Polsce operację – jednoczesną transplantację serca i wątroby. „Pionierska operacja przeszczepienia obu narządów została wykonana u 50-letniego pacjenta ze schyłkową niewydolnością serca oraz wrodzoną chorobą wątroby. Chory otrzymał narządy od jednego dawcy” – podają lekarze.

ikard.pl

Pionierską operację przeprowadziły zespoły z Instytutu Kardiologii i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Transplantację serca wykonał zespół kardiochirurgów z Instytutu Kardiologii w Warszawie – Aninie, pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Mariusza Kuśmierczyka, a wątroby chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza.

– Polska dołączyła do nielicznych krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie, gdzie wykonywane są jednoczasowe przeszczepy serca i wątroby – podkreślił prof. dr hab. n. med. Mariusz Kuśmierczyk, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii.

Jak czytamy w informacji na stronie Instytutu Kardiologii „pacjent, który otrzymał nowe serce i wątrobę czuje się dobrze. Po ośmiu dniach pobytu na oddziale intensywnej opieki pooperacyjnej chory znajduje się na oddziale kardiochirurgii, gdzie pozostaje pod opieką specjalistów z obydwu klinik. Jego leczenie oraz rehabilitacja przebiegają prawidłowo”.

– Przeszczepienie dwóch narządów – serca i wątroby, wykonane po raz pierwszy w Polsce, traktujemy jako poszerzenie możliwości terapeutycznych dla chorych z niewydolnością tych narządów. Dotychczas, niestety, tacy chorzy nie mogli być kwalifikowani do leczenia za pomocą transplantacji narządów. To już kolejne rozszerzenie zakresu transplantacji, jakie przeprowadza Instytut Kardiologii w Warszawie. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy pierwszą jednoczesną transplantację serca i nerki u jednego chorego – podkreśla prof. dr. hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Instytutu Kardiologii.

(źródło ikard.pl)

Dodaj komentarz