Sujecki w GPC ostro: Oni nie chcą tradycyjnej estetyki

 

Przegląd prasy

Janusz Sujecki, znany warszawski varsavianista w „Dodatku Mazowieckim Gazety Polskiej Codziennie” ostro skrytykował estetykę miejską widzianą oczami „Gazety Wyborczej”.

Bloki nie przeszkadzają, tradycyjna zabudowa tak fot freemages.com

Chodzi o budowę gmachu u zbiegu ulic Śniadeckich i Nowowiejskiej: „Wygląd tego obiektu tak zbulwersował Michała Wojtczuka z „Gazety Wyborczej”, że wytoczył przeciwko niemu najcięższą artylerię. Według Wojtczuka, realizowany budynek jest „prawdopodobnie największym absurdem inwestycyjnym w Warszawie”, „poraża brzydotą” i jest sprzeczny z „elementarną logiką’. Sujecki pisze jednak, że mieszkańcom zdecydowanie bardziej nie podonba się budowa biurowca realizowanego u zbiegu ul. Koszykowej i Pięknej. Ten na wskroś nowoczesny budynek miał nie wywoływać kontrowersji u  autora Wyborczej.

Jak zauważa Sujecki, budynek przy pl. Politechniki odwołuje się do dawnych, tradycyjnych form w architekturze. „Wymogi globalistycznej „nowoczesności” nakazują rugowanie takich odniesień, dlatego – w moim przekonaniu – obiekty nawiązujące do tradycji są deprecjonowane, często wbrew odczuciom lokalnych zbiorowości. Estetyka szklanego pudła, choć społecznie odrzucana, jest promowana jako ważny czynnik postępującej unifikacji” – podsumowuje publicysta.

Całość tekstu w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

(źródło: Gazeta Polska Codziennie)

 

One Comment on “Sujecki w GPC ostro: Oni nie chcą tradycyjnej estetyki

Dodaj komentarz