Trzy adresy, trzy złe decyzje urzędników – cenne nieruchomości wracają do miasta

Mokotowska 8, Noakowskiego 20, Łomżyńska 44 – pod tym adresami znajdują się trzy nieruchomości, wobec których wydano decyzje zwrotowe z naruszeniem prawa. Tak orzekła komisja weryfikacyjna wyjaśniająca aferę reprywatyzacyjną w Warszawie. Równocześnie osoby, które zarobiły na tym procederze, będą musiał zwrócić 5 milionów złotych.

Warsaw city fot. mat. pras. Walter Herz

W przypadku nieruchomości  przy ulicy Noakowskiego 20, decyzja zwrotowa została wydana w 2006 r., a szef komisji Patryk Jaki podkreślił, że doszło w tym przypadku „do rażącego naruszenia przepisów prawa”.

Zwrócił uwagę, że stołeczni urzędnicy nawet nie próbowali zweryfikować kręgu spadkobierców, a gdy doszło do sprzedaży roszczeń, to osoby reprezentowane przez pełnomocnika już… nie żyły!

W sprawie tej nieruchomości pojawia się nazwisko generała Mariana Robełka, który był jednym z nabywców roszczeń dekretowych.

Odnośnie ul. Łomżyńskiej 44, to prezydent Warszawy wydała decyzję w listopadzie 2012 r. i została ona uchylona w całości, a w konsekwencji będzie ponownie rozpatrzona. W tym przypadku wydano decyzję zwrotową, choć nie ustalono czy właściciele byli w posiadaniu nieruchomości. Konsekwencją tej decyzji prezydent Warszawy był koszmar mieszkańców nieruchomości, którzy ucierpieli w wyniku drastycznej podwyżki czynszu.

Z kolei kamienica przy ulicy Mokotowskiej 8 (decyzja zwrotowa z listopada 2006 r. wydana przez prezydenta Warszawy) została oddana ze złamaniem prawa – jak twierdzi komisja. Chodzi o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu.li.

Po przejęciu nieruchomości przez nowych właścicieli, dotychczasowym lokatorom wkrótce m.in. odcięto prąd i gaz.

Dodaj komentarz