Na Ochocie i Pradze-Południe nie będzie nowych okręgów wyborczych. Jest wyrok sądu

Rada Warszawy zmieniła zasady wyboru radnych w dzielnicach Ochota i Praga-Południe – zwiększono bowiem liczbę okręgów. Po protestach lokalnych działaczy komisarz wyborczy przyznał im rację, a wskutek zaskarżenia samorządu sprawa trafiła do sądu. Zapadły wyroki.

fot. fot. Public Domain Julo [Public domain], via Wikimedia Commons

O sprawie pisze dzisiaj „Gazeta Wyborcza”, która przypomina, że kilka miesięcy temu Rada Warszawy przyjęła uchwały zmieniające sposób wyboru do rad dzielnic na Pradze-Południu i na Ochocie.

„W obu dzielnicach zwiększono liczbę okręgów (w tej pierwszej dzielnicy z czterech do pięciu, w drugiej – z trzech do czterech) i zmniejszono jednocześnie liczbę mandatów w każdym okręgu z siedmiu-ośmiu do pięciu” – czytamy w tekście opublikowanym na stronie warszawa.wyborcza.pl

Zmiany nie spodobały się przede wszystkim lokalnym działaczom.

„Bo w okręgu, w którym jest dużo mandatów, łatwiej dostać się do rady drobnym, lokalnym stowarzyszeniom. Pięciomandatowe okręgi działają jak 10-12-procentowy próg wyborczy” – podkreśla autor publikacji „Gazety Wyborczej”.

Sprawą zajęła się Państwowa Komisja Wyborcza i przyznała rację protestującym. Wtedy samorząd odwołał się do sądu.

I przegrał – najpierw w wojewódzkim, a potem – w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Kilka dni temu Rada Warszawy cofnęła podział na Pradze Południu, przywracając stare okręgi (z drobną korektą granicy na Saskiej Kępie). A, jak zawiadomiło w piątek stowarzyszenie Ochocianie, komisarz wyborczy w Warszawie w trybie nadzorczym przywrócił właśnie stary podział na okręgi także na Ochocie” – informuje „Gazeta Wyborcza”.

(źródło warszawa.wyborcza.pl)

Dodaj komentarz