Kierowcy w Warszawie odetchną z ulgą? Jest „nowe” centrum sterowania ruchem

Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich pochwalił się dzisiaj zakończeniem przebudowy centrum sterowania ruchem.  „To kolejny krok do gruntownej modernizacji i rozbudowy Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem” – zapewniają urzędnicy.

zdm.waw.pl

„Rozwijamy Zintegrowany System Zarządzania Ruchem już od ponad dekady. Teraz przyszedł czas na jego gruntowną modernizację. Dzięki niej „zielona fala” obejmie kolejnych 40 skrzyżowań. Rozbudowa systemu nie tylko go usprawnia, ale też umożliwia nam łatwe przyłączanie do niego kolejnych ulic i skrzyżowań” – zapewnia Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Oby jednak na obietnicach się nie skończyło…

zdm.waw.pl

Z kolei Zarząd Dróg Miejskich wylicza, że obecnie Zintegrowany System Zarządzania Ruchem obejmuje 268 skrzyżowań.

„Na system składają się dziesiątki kamer monitoringu, stacje pomiarowe i tablice zmiennej treści. System, oparty o sieć kamer i czujników, wykrywa natężenie ruchu i dostosowuje do niego programy sygnalizacji. Koordynuje też ciągi komunikacyjne” – podano w komunikacie ZDM.

A na początku, w roku 2008, ZSZR obejmował zaledwie 37 skrzyżowań.

„Po 9 latach od uruchomienia, system wymagał modernizacji. Nowa umowa z operatorem – firmą Siemens Mobility wybraną w przetargu – będzie obowiązywać do 2025 r. i zakłada dalszy rozwój systemu. Wartość ośmioletniej umowy to 124 mln zł” – twierdzi ZDM.

W pierwszej kolejności zmodernizowano centrum sterowania ruchem Zarządu Dróg Miejskich.

„To serce systemu – tu, na dużych ekranach, wyświetlane są obrazy z kamer drogowych. Choć system działa automatycznie, operator może na bieżąco monitorować pracę urządzeń, zarządzać informacją o stanie ruchu i w razie potrzeby wprowadzać zmiany w parametrach sterowania ruchem” – wyjaśniają urzędnicy.

zdm.waw.pl

Teraz jest 12 monitorów, pozwalających na bieżącą detekcję zdarzeń i reagowanie na nie na bieżąco. Dodatkowo wprowadzona została łączność radiowa, która umożliwia lepszą wymianę informacji między centrum a pogotowiem drogowym. Unowocześniony i rozbudowany został także system kamer – teraz pozwalają na podgląd sytuacji z 89 skrzyżowań (wcześniej obejmowały tylko 20). Dane, które często są potrzebne służbom porządkowym, będą dłużej przechowywane w systemie: okres przechowywania jest teraz wydłużony z 30 do 45 dni. Obraz jest też nieporównywalnie bardziej dokładny niż na starych kamerach.

„System zarządzania ruchem stale się powiększa. W kolejnych latach obejmie co najmniej 40 dodatkowych skrzyżowań. Dzięki temu zapewnimy na kilkunastu ciągach ulic zieloną falę i system pozwalający dynamicznie reagować na ruch” – deklaruje Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

(źródło zdm.waw.pl)

Dodaj komentarz