Śpiewak pisze do ojca świętego. W sprawie inwestycji w Śródmieściu

Budowa wieżowców w historycznej części Śródmieścia Południowego od kilku lat budzi wielkie kontrowersje. W rejonie ulicy Poznańskiej i Lwowskiej stanąć ma gigantyczny wieżowiec. Jan Śpiewak, kandydat środowisk lewicowych na prezydenta Warszawy pisze w sprawie list do ojca świętego. Krytykując wątpliwą inwestycję kandydat lewicy nie ustrzegł się pójścia w ostro antyklerykalną nutę. Metropolitę warszawskiego określił „pan kardynał”. 

Panorama Śródmieścia Południowego. fot. © Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, via Wikimedia Commons

Inwestycja w rejonie Śródmieścia Południowego budzi duże kontrowersje, jednocześnie dzieli mieszkańców, polityków, samorządowców i społeczników całkowicie w poprzek poglądów politycznych. Przeciwko budowie wieżowców są ruchy miejskie, część lewicy, ale też ludzie o przekonaniach konserwatywnych i tradycjonalistycznych. Za przyjęciem planu zagospodarowania przedstrzennego, który dopuści wysoką zabudowę głosowali radni PO i PiS. Jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera z PiS unieważnił część planu zagospodarowania. Akurat tę dotyczącą terenu, na którym archidiecezja chciała rozpocząć budowę. Jednak Urząd Miasta Stołecznego Warszawy od decyzji wojewody się odwołał.

Za inwestycją przemawiają głównie argumenty ekonomiczno-biznesowe. Przeciw – architektoniczne, bo zdaniem varsavianistów właśnie w tym miejscu nie powinny stawać wysokie budynki, gdyż zostanie zdominowana przestrzeń całego Śródmdmieścia Południowegi,

ekologiczne i zdrowotne – inwestycja pogorszy cyrkulację powietrza i doprowadzi do zwiększenia smogu w tym rejonie,

historyczne – w ramach inwestycji ma zostać wyburzony zabytkowy budynek plebanii przy kościele św. Barbary,

Jan Śpiewak zdecydował się napisać do ojca świętego Franciszka.

„Pod koniec 2017 roku, Rada Miasta przegłosowała Miejski Plan Zabudowy Przestrzennej, który pozwala na budowę wieżowców w miejsce zabytkowej plebanii drzew i cmentarza. – Napisaliśmy list do papieża Franciszka by zatrzymał to szaleństwoPrzerwaliśmy długie milczenie w sprawie #NyczTower. Pod koniec 2017 roku, Rada Miasta przegłosowała MPZP, które pozwala na wieżowce na miejscu zabytkowej plebanii, dziesiątek drzew i cmentarzu. Napisaliśmy list do @Pontifex_pl, żeby papież Franciszek zatrzymał to szaleństwo”

napisał Jan Śpiewak na Facebooku.

Niestety, podczas konferencji prasowej nie ustrzegł się antyklerykalnych wycieczek. Kardynała Nycza określił mianem ‚Pan kardynał”.

– Przedstawimy list do papieża Franciszka. Zwracamy się tym samym do zwierzchnika pana kardynała Nycza i będziemy apelować, żeby zablokował działania swojego podwładnego – mówił na konferencji prasowej

powiedział Jan Śpiewak. Wg zasad o kardynale mówi się nie „pan kardynał” a „ksiądz kardynał” lub bardziej oficjalnie „jego eminencja kardynał”.

Antoni Zankowicz

Dodaj komentarz