Nie żyje Kora Jackowska, legenda polskiego rocka

Słowo gwiazda, to stanowczo za mało powiedziane. Była prawdziwę legendą polskiej muzyki, która sprawiła, że muzyka rockowa w Polsce przeżyła w latach 80. prawdziwy bunt. Olga Jackowska, znana jako Kora zmarła w wieku 67 lat. Artystka przegrała walkę z nowotworem. 

fot. By Herrzipp [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

„Boskie Buenos”, „Kocham cię a kochanie moje”, „Wyjątkowo smutny maj”, i wiele, wiele innych kultowych piosenek. Kora Jackowska, wokalistka zespołu Maanam, była jedną z największych osobowości polskiej estrady. Brawurowym wykonaniem piosenki „Boskie Buenos” w roku 1980 w Opolu weszła do ekstraklasy  i ścisłej czołówki polskiej sceny. Rozpoczynał się właśnie boom na muzykę rockową w Polsce. A Kora i Maanam należeli do ścisłej czołówki. Nie inaczej było w latach 90.

Od kilku lat artystka zmagała się z nowotworem. Niestety, walkę tę przegrała. Odeszła w sobotę, 28 lipca, w wieku 67 lat. Na Facebooku wokalistkę wspomniał Paweł Kukiz. Opisał, jak jako młody chłopak był w Opolu w 1980 roku.  – Miałem 17 lat i bilet na dzień, w którym występowała Kora z „Maanamem”. Śpiewała „Boskie Buenos”, a forma i drapieżność tej piosenki absolutnie wyróżniała ją pośród piosenek innych wykonawców i panującej na scenie obowiązującej (czyli mdłej i nijakiej) stylistyki. Śmiem twierdzić, że to od tego występu Kory rozpoczął się w Polsce boom na muzykę rockową. A już z całą pewnością mnie w ramiona rocka na zawsze pchnęła…. Odeszła Legenda i Prawdziwa Królowa… Ogromny żal…  –  wspomina były muzyk rockowy, dziś poseł i lider ruchu Kukiz’15.

(źródło Telegraf24, Facebook)

Dodaj komentarz