Ostatnia droga Ireny Szewińskiej. „Żegnamy sportowca stulecia”

Na warszawskich Powązkach odbył się dzisiaj pogrzeb Ireny Szewińskiej – mistrzyni olimpijskiej, swego czasu uważanej za najlepszą sportsmenkę na świecie.

Verhoeff, Bert / Anefo; 3.0/nl/deed.en

Irena Szewińska zmarła 29 czerwca – dzisiaj  w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła się msza pogrzebowa.

„Królowa królowej sportu” – tak o Irenie powiedział prezydent Andrzej Duda. – „Była wspaniała pod każdym względem. Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski” – dodał.

„W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia” – podkreślił prezydent Duda.

Uroczystości pogrzebowych odbyły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

„Dawała chwałę polskiemu sportowi, była wzorem nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich Polaków”- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Irena Szewiński urodziła się 24 maja 1946 w Leningradzie. Specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal.

Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich.

Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali).

Czterokrotnie była wybierana na najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.

Dodaj komentarz