Fikcyjne faktury za 440 milionów złotych. CBŚP i KAS zatrzymują w sprawie wyłudzeń VAT

143 fikcyjne faktury na kwotę 440 milionów złotych, wyłudzone 83 miliony za niewypłacony VAT – to zarzuty wobec dwóch mężczyzn z warszawskiej spółki, zatrzymanych przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Mężczyznom grozi nawet 25 lat więzienia. Śledztwo w sprawie prowadzą policjanci z Zarządu  Centralnego Biura Śledczego Policji w Warszawie przy stałej współpracy z funkcjonariuszami z kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej w Bydgoszczy oraz pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

fot. policja

Jak podaje policja, na trop oszustwa wpadli w styczniu 2018 roku wywiadowcy i analitycy z kujawsko-pomorskiej KAS. Z wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że przestępstwa miały być popełnione przez osoby reprezentujące jedną ze spółek, która posiada siedzibę w Warszawie. Jak wynikało z informacji, rachunek bankowy tej spółki mógł być wykorzystywany do przeprowadzania transakcji finansowych związanych z próbą legalizacji pieniędzy. Środki te miały pochodzić z zaniżania należności podatkowych poprzez obrót fikcyjnymi fakturami dokumentującymi wprowadzanie do obrotu kontraktów terminowych na obrót gazem, od których nie obliczono i nie odprowadzono należnych podatków.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że spółka ta, powinna odprowadzić podatek VAT w wysokości ponad 83 mln zł z tytułu sprzedaży energii, która pochodziła z nabyć wewnątrzwspólnotowych od jednej z holenderskich firm. Według śledczych, aby uniknąć zapłaty podatku VAT, spółka zniwelowała podatek należny fikcyjnym podatkiem naliczonym. Jedna z badanych w postępowaniu spółek dokonywała od ustalonego podmiotu gospodarczego zakupów krajowych w postaci połączeń typu VoIP, które następnie sprzedawała do Malezji. Rozliczenia finansowe pomiędzy współpracującymi podmiotami, dokonywane były za pomocą platformy płatniczej w Malezji – podaje policja.

Policjanci CBŚP zatrzymali do sprawy dwóch mężczyzn, którzy w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszeli zarzuty popełnienia zbrodni wystawienia i posłużenia się 143 fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę, co do okoliczności mających znaczenie dla określenia wysokości podatku od towarów i usług, których łączna wartość należności ogółem z tytułu deklarowanych nabyć połączeń typu VoIP przekroczyła 446 mln zł. Ogłoszone zarzuty dotyczą także przestępstwa narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 83 mln zł, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowego oraz czynu zabronionego określanego jako pranie pieniędzy. Podczas działań zabezpieczono dokumentację księgową i dyski komputerowe. Według śledczych podejrzani mogli działać od końca maja 2017 roku do końca marca 2018 roku w Warszawie, w innych miastach na terenie Polski, jak też poza granicami kraju – informuje policja.

Prokuratura Regionalna w Warszawie zablokowała rachunki bankowe należące do spółki, której prezesem jest podejrzany. Łączna kwota zabezpieczonych dotychczas środków pieniężnych w przeliczeniu na złote polskie sięga blisko 37 mln, przy czym blokada obejmowała rachunki bankowe, na których zgromadzone były środki w złotych, euro i dolarach amerykańskich.

Zatrzymanym grozi kara nawet do 25 lat więzienia, a także kara grzywny, przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartość.

(źródło: CBŚP policji, Prokuratura Regionalna w Warszawie)

 

Dodaj komentarz