Zaskakujące słowa Patryka Jakiego o in vitro. Terlikowski: „Warszawa warta apostazji?”

Patryk Jaki odpowiedział w telewizyjnym studio na pytania Rafała Trzaskowskiego. W wystąpieniu telewizyjnym opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu miasta, a także zapowiedział, że wyrazi zgodę na paradę równości. Słowa te mogą pomóc w pozyskaniu wyborców centrowych, krytycznie odebrać je może elektorat konserwatywny. Do słów kandydata Zjednoczonej Prawicy odniósł się m. in. Tomasz Terlikowski. 

fot. EKEM Public Domain

Patryk Jaki był w TVN 24 pytany między innymi o darmową komunikację (stwierdził, że nie jest to dobry pomysł, za to konieczne są inwestycje w rozwój komunikacji miejskiej), o dużą ustawę reprywatyzacyjną (w tym przypadku trwa proces legislacyjny). Jednak największym zaskoczeniem były odpowiedzi na pytania o paradę równości oraz finansowanie procedury in vitro z miejskich środków. Jeśli chodzi o paradę równości kandydat PiS zapowiedział, że nie weźmie w niej udziału, jednak przy spełnieniu wszelkich wymogów formalnych wyrazi na nią zgodę. W przypadku in vitro kandydat Zjednoczonej Prawicy opowiedział się… za finansowaniem tej procedury z budżetu miasta.

Jeśli chodzi o samo in vitro to popieram. Natomiast jaka ilość środków z budżetu Warszawy miałaby być na to przeznaczona, to tu już trzeba się poważnie zastanowić. Polityka samorządowa powinna być wyjęta spod sporów ideologicznych

– stwierdził kandydat PiS i Zjednoczonej Prawicy. Problem w tym, że procedura in vitro jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła katolickiego i może być zaskakująca w kontekście głoszonych przez Patryka Jakiego konserwatywnych poglądów. Oburzenia nie kryje publicysta Tomasz Terlikowski:

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Patryk Jaki stanowczo popiera in vitro. Warszawa warta apostazji? Pytanie tylko po co wierzący autentycznie katolik ma głosować w Warszawie na PiS, żeby dostać kandydata z poglądami PO czy Nowoczesnej?

– napisał w portalu społecznościowym.

Słowa Jakiego mogą mu dodać punktów w centrum, a w perspektywie drugiej tury dać szansę na poparcie wyborców lewicy i ruchów miejskich. Pytanie, czy nie będzie to kosztem wyborców konserwatywnych, dla których nauczanie Kościoła w kwestii in vitro jest sprawą istotną.

AZ (źródło: TVN24)

Dodaj komentarz