Jaki kandydatem PiS. Startuje Śpiewak i Celiński. Wybory 2018

To już niemal pewne. Kandydatem PiS na prezydenta stolicy zostanie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Kukiz’15 namawia do startu Stanisława Tyszkę, udział w wyborach zapowiedział Jan Śpiewak. Obóz lewicowo-liberalny najprawdopodobniej pójdzie mocno podzielony. 

fot. ODH

Z informacji z PiS wynika, że to właśnie Patryk Jaki zostanie ostatecznie kandydatem partii rządzącej na prezydenta stolicy. Polityk ten jest wiceministrem sprawiedliwości, przewodniczącym komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej. Swojego bliskiego współpracownika komplementuje Zbigniew Ziobro.

W mojej ocenie Patryk Jaki na tym niezwykle trudnym polu bitwy, którym będzie Warszawa kandydatem, który daje największe nadzieje na możliwie najlepszy wynik.  Patryk Jaki jest symbolem walki z tymi patologiami (wokół warszawskiej reprywatyzacji). To on wymyślił koncepcję Komisji Weryfikacyjnej. (…) On ratuje honor państwa, które nie działało i pokazuje krzywdy ludzi. Mam nadzieję, że będzie przez warszawiaków docenione

– mówił minister sprawiedliwości w TV Trwam.

Decyzja, jak wynika z docierających z Nowogrodzkiej sygnałów została już podjęta, jednak nie jest oficjalnie potwierdzona. Wciąż nie wiadomo, kto będzie kandydatem Kukiz’15. Jak donosiły media, możliwym kandydatem jest wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, który „jest namawiany do startu w wyborach”.

Start zapowiedział już Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Działacz ruchów miejskich dał się poznać jako jednoznaczny krytyk działań Hanny Gronkiewicz-Waltz. Może pozyskać sporo głosów lewicowych. Sojusz Lewicy Demokratycznej może – wg nieoficjalnych doniesień – wystawić Andrzeja Celińskiego. To o tyle ciekawe, że polityk ten może zabrać sporo głosów wyborców liberalnych. A co za tym idzie – osłabić pozycję Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO i Nowoczesnej.

Obóz liberalny w wyborach będzie mocno podzielony, ponieważ w wyborach wystartuje też były zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz, Jacek Wojciechowicz.

Wybory odbędą się w październiku bądź na początku listopada.

(az).

Dodaj komentarz