Oszukiwali metodą „na policjanta CBŚ”. Prawdziwy CBŚ ich rozbił

Oszukiwali ludzi, zarobione pieniądze wywozili za granicę. Mogli wyłudzić ponad milion złotych. Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę przestępczą, dokonującą oszustw na policjanta.

Funkcjonariusze warszawskiego Zarządu CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Polski oraz w jednym z krajów UE. Jak informuje policja, członkowie grupy oszukują poszkodowanych m.in. metodą „na policjanta CBŚ”. Metoda ta polega na tym, że sprawcy dzwoniąc do pokrzywdzonych podają się najczęściej za funkcjonariuszy policji rozpracowujących groźne grupy przestępcze. Wzbudzając w ten sposób zaufanie proszą o pomoc w akcji. Rolą poszkodowanych jest przekazanie swoich pieniędzy osobie, która się po nie zgłosi lub pozostawienie ich w określonym miejscu. Zdarza się, że sprawcy jadą z pokrzywdzonym do banku po pieniądze, gdzie jak przekonują dojdzie do zatrzymania na gorącym uczynku „nieuczciwych bankowców” – podaje policja.

Z ustaleń policjantów wynika, że grupa miała rozbudowaną strukturę, w której każdy pełnił określoną rolę, wykonując przypisane zadania. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze pochodzące z przestępstw, po podziale zysków, transferowane były za granicę za pośrednictwem przekazów pieniężnych lub były wywożone przez kuriera.

Jak poinformowało w poniedziałek Centralne Biuro Śledcze policji, w ubiegłym tygodniu w Warszawie i jej najbliższej okolicy policjanci zatrzymali 17 osób. W jednym z hoteli pod Warszawą wpadł 26-letni Angelo M. Mężczyzna w chwili zatrzymania przebywał z 17-latką, która wykorzystywała dowód osobisty innej osoby, za co także przedstawiono jej zarzut. Podczas realizacji zabezpieczono telefony i laptopy mogące służyć do popełnienia oszustw. Policjanci zabezpieczyli również pieniądze i biżuterię.

Zatrzymani  usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw metodą „na policjanta” oraz udziału w oszustwach. Sąd zastosował wobec 13 podejrzanych tymczasowe aresztowania na okres trzech miesięcy. Pozostałe osoby zostały objęte dozorami policji. Według ustaleń policjantów CBŚP podejrzani mogli wyłudzić ponad milion złotych.

Tak mocne uderzenie CBŚP w zorganizowaną grupę przestępczą dokonującą oszustw metodą „na policjanta”, to efekt wielomiesięcznego żmudnego zbierania dowodów w śledztwie, które pozwoliły zatrzymać nie tylko odbieraków, ale i osoby znajdujące się wyżej w hierarchii grupy.

Policjanci CBŚP przestrzegają przed tego typu oszustwami zapewniając, że nigdy nie prowadzą takich „telefonicznych akcji” ani nie proszą osób postronnych o przekazanie pieniędzy.

(źródło: policja)

Dodaj komentarz