Polityczna wolta w kolejnej dzielnicy. Prawo i Sprawiedliwość straciło Śródmieście

Kolejna zmiana w Śródmieściu. Platforma Obywatelska dogadała się tam z przedstawicielami Klubu Radnych Mieszkańców Śródmieścia i utworzyła nową koalicję. Oznacza to utratę władzy nad dzielnicą przez Prawo i Sprawiedliwość.

To,  co dzieje się w Śródmieściu, przypomina już trochę operę mydlaną. Po wyborach 2014 roku radni wybrani z list stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zostawili swego lidera – Jana Śpiewaka – i powołali własny Klub Radnych Mieszkańców Śródmieścia, który zawarł koalicję z Platformą Obywatelską. Po roku doszło do kolejnej wolty – tym razem lokalni radni zerwali koalicję i zawiązali współpracę z PiS. W kwietniu br. to PiS podjął radykalne kroki wobec swojego koalicjanta. Radni tej partii złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej  sesji rady dzielnicy, w celu odwołania wiceburmistrzów : Pawła Suligi, Anny Sobolewskiej i Marty Wenclewskiej, przewodniczącego Rady Dzielnicy Michała Sasa, a także przewodniczących komisji: mieszkaniowej – Ewy Czerwińskiej i  zdrowia – Andrzeja Kozickiego. Teraz dzięki „obrotowym” radnym władza w dzielnicy wróciła w ręce PO.

To nie jedyny konflikt polityczny w stołecznych dzielnicach. Tylko w tej kadencji mieliśmy do czynienia z dużym kryzysem na Bemowie, gdzie zarząd i burmistrz Krzysztof Zygrzak związany z byłym wiceprezydentem stolicy Jarosławem Dąbrowskim był nieuznawany przez władze stolicy. W pewnym momencie na bemowskim ratuszu zawisł nawet wywieszony przez nieuznawany przez władze Warszawy zarząd bilboard z napisem „Hanna Gronkiewicz-Waltz, Putinem stolicy’’. Sąd przyznał w końcu rację Zygrzakowi, jednak na politykę dzielnicy decyzja ta nie ma już wpływu – od roku Bemowem rządzi nowa koalicja, Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Inny konflikt miał miejsce na Białołęce, gdzie o fotel burmistrza rywalizowali przedstawiciele PiS i PO.

(az).

Dodaj komentarz