Ziemianie czują się pokrzywdzeni. Komisja weryfikacyjna nie dla wszystkich?

By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Środowiska ziemiańskie, a także ruchy skupiające byłych właścicieli stołecznych nieruchomości nie kryją rozgoryczenia faktem, że w radzie społecznej, która ma działać przy komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji nie znalazł się ani jeden przedstawiciel spadkobierców byłych właścicieli.

„Nie możemy zgodzić się z tym, że do Komisji Społecznej, działającej przy Komisji Weryfikacyjnej, nie została powołana żadna organizacja zrzeszająca spadkobierców właścicieli nieruchomości, a jedynie organizacje grupujące lokatorów. Stwierdzamy z ubolewaniem, że tym samym zostaliśmy potraktowani jako obywatele drugiej kategorii, nie mający prawa do obrony swojego mienia” – czytamy w piśmie, wystosowanym do komisji weryfikacyjnej przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Przedstawiciele organizacji skupiającej byłych właścicieli ziemskich są zdania, że wszelkie nieprawidłowości przy reprywatyzacji należy wyjaśnić, a winnych ukarać, jednak nie wolno traktować autentycznych spadkobierców jako ludzi drugiej kategorii. w skłąd rady wchodzą za to przedstawiciele organizacji prolokatorskich: Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Komitetu Obrony Lokatorów, stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jak tłumaczył w rozmowie z TVN Warszawa rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Sebastian Kaleta, do komisji nie zaproszono spadkobierców, ponieważ Kluczem pracy komisji weryfikacyjnej będzie wyjaśnienie nieprawidłowych zwrotów, a nie całościowo kwestii sposobu restytucji – mówił dziennikarzom TVN Warszawa. Zapewnił jednak, że komisja będzie otwarta na „konkretne propozycje spraw i działań, w których na przykład handlarze roszczeń działali na szkodę konkretnych członków tych organizacji” – tłumaczył Kaleta.

Afera warszawska dotyczy zwrotów stołecznych nieruchomości spadkobiercom przedwojennych właścicieli. W rzeczywistości majątki zwracano nie rzeczywistym spadkobiercom, ale tzw. handlarzom roszczeń, a na tzw. dzikiej reprywatyzacji tracili zarówno wyrzucani ze swych mieszkań lokatorzy, jak właśnie spadkobiercy obrabowanych przez komunistów właścicieli.

(az, źródło: tvnwarszawa.pl, Telegraf24.pl)

na zdj. Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej

 

Dodaj komentarz