Kamienica przy Łochowskiej wraca do miasta

W poniedziałek komisja weryfikacyjna zwróciła miastu kamienicę przy ul. Łochowskiej 38. Kamienica w szokujących okolicznościach została kilka lat temu zwrócona przedwojennemu właścicielowi. Problem w tym, że… nieżyjącemu właścicielowi. 

fot. freeimages.com

W roku 2011 warszawski ratusz zwrócił kamienicę przy Łochowskiej 38 przedwojennemu właścicielowi – Józefowi Pawlakowi. Problem polega na tym, że Pawlak w chwili zwrotu miał ponad… 130 lat. Był reprezentowany przez kuratora – byłego dyrektora biura prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

W roku 2016 do dzielnicy Praga Północ zgłosili się reprezentanci sędziwego pana Józefa. Twierdzili, że właściciel z pewnością żyje. Żądali wydania kamienicy. Mieli też grozić burmistrzowi Wojciechowi Zabłockiemu procesem, w razie gdy kamienicy nie wyda. Burmistrz nie zgodził się na przekazanie budynku.

W trakcie rozmów mieszkańcy podkreślali, że Józef Pawlak jest nieznany z miejsca pobytu już od wojny, a mieszkał i żył samotnie, więc nie powinien mieć żadnych następców.  Zresztą zobaczyłem, że skoro już w latach 30. ten mężczyzna dokonywał czynności prawnych związanych z kamienicą, to znaczy, że już wtedy musiał być pełnoletni. To oczywiste więc, że w 2016 musiał mieć około stu lat 

-opowiadał Wojciech Zabłocki przed komisją weryfikacyjną 16 stycznia. Jak się okazało, w 2011 roku miałby 128 lat.

A w poniedziałek komisja weryfikacyjna podjęła decyzję o zwróceniu budynku do miasta.

Prezydent miasta stołecznego Warszawy, wydając decyzję reprywatyzacyjną, nie tylko uchybił swoim obowiązkom jako organ, nie ustalając dokładnie stanu faktycznego rozpoznawanej sprawy, ale również wydał decyzję reprywatyzacyjną dla osoby zmarłej, nieżyjącej od wielu lat

przeczytał w uzasadnieniu decyzji komisji weryfikacyjnej jej przewodniczący, Patryk Jaki. Decyzję  o unieważnieniu zwrotu kamienicy członkowie komisji podjęli jednogłośnie.

(Telegraf24)

 

Dodaj komentarz