Komunikacja zastępcza w związku z remontem linii do Grodziska

Cztery specjalne linie autobusowe oraz zwiększona częstotliwość istniejących połączeń miejskich mają zapewnić  komunikację na czas przebudowy linii grodziskiej – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.  Zmiany zostaną wprowadzone od września i potrwają 12 miesięcy.

Od września linia kolejowa 447 zostanie zamknięta,  rozpoczną się prace przy przebudowie peronów, torów i sieci trakcyjnej. Ruch pociągów pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą zostanie wstrzymany na 12 miesięcy.

Organizację przejazdów opracował Zarząd Transportu Miejskiego oraz Koleje Mazowieckie we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi. Uruchomionych zostanie pięć linii autobusowych dedykowanych mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Milanówka, Brwinowa i Piastowa.

Linia ZG (Warszawa – Grodzisk Mazowiecki); Koleje Mazowieckie

kursy w dni robocze co 15 minut, a w dni świąteczne – co 30 minut;
przejazd w pobliżu przystanków kolejowych;
12-metrowe autobusy;

Linia ZM (Milanówek – Grodzisk Mazowiecki); Koleje Mazowieckie

wahadłowe kursy w dni robocze w porach szczytu przewozowego co 15 minut;
połączenie umożliwi przesiadkę z autobusu do pociągu w Grodzisku Mazowieckim;
12-metrowe autobusy;

Linia ZB (Brwinów – Warszawa); Koleje Mazowieckie

linia przyspieszona;
kursy w dni robocze co 10 minut w szczycie przewozowym, w godzinach pozaszczytowych w dni robocze – co 15 minut, a w dni wolne od pracy – co 30 minut;
w godzinach popołudniowych w dni robocze co drugi kurs w kierunku Brwinowa będzie kierowany na drogę ekspresową S2 i autostradę A2;
12-metrowe autobusy;

Linia ZP (Pruszków – Warszawa); Zarząd Transportu Miejskiego

linia przyspieszona;
kursy w dni robocze w szczycie przewozowym co 8 minut, a w godzinach pozaszczytowych i w dni wolne od pracy – co 15 minut; w przypadku realizacji kursów autobusami 12-metrowymi częstotliwość w szczycie przewozowym będzie zwiększona;
autobusy 18-metrowe lub 12-metrowe (w zależności od rozstrzygnięcia przetargu);

Jak informuje ZTM, istniejąca linia 717 z Piastowa do Warszawy zostanie wzmocniona. W szczycie przewozowym autobusy będą odjeżdżały co 10 minut. W godzinach pozaszczytowych i w dni wolne od pracy – co 15 minut. Pasażerowie będą korzystać z 18 i 12 metrowych autobusów.

Połączenia z Ursusa i Włoch do centrum Warszawy zostaną dodatkowo wzmocnione około 20 autobusami przegubowymi. Wybór linii przewidzianych do wzmocnienia będzie wynikał z możliwości prowadzenia ruchu lokalnymi ulicami w pobliżu modernizowanej linii kolejowej.

Pasażerowie linii grodziskiej będą mogli korzystać także z połączeń WKD. Ponadto, bezpośredni dojazd do Warszawy z Grodziska Mazowieckiego bez postojów na stacjach i przystankach pośrednich, zapewnią pociągi Kolei Mazowieckich ze Skierniewic i Żyrardowa. Analizowana jest również możliwość wprowadzenia na linię dalekobieżną dodatkowych połączeń z Grodziska Mazowieckiego.

Na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie możliwe będą sprawne przesiadki z autobusów zastępczych do pociągów SKM, KM i WKD – czytamy w komunikacie ZTM.

(źródło: ZTM)

fot. ZTM

Dodaj komentarz