Stanisław Karczewski rezygnuje. A Patryk Jaki chwali Dworczyka…

Już niemal pewne wydaje się, że kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Oficjalnie niekandydowanie zadeklarował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dworczyka komplementował też inny potencjalny kandydat partii rządzącej, Patryk Jaki. 

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

W środę rano wymieniany  gronie kandydatów na prezydenta Warszawy marszałek Stanisław Karczewski (PiS) ogłosił, że nie będzie kandydować na prezydenta Warszawy. Zadeklarował wsparcie dla kandydata swojej partii.

Wczoraj szef komitetu stałego rady ministrów Jacek Sasin zapowiedział, że Zjednoczona Prawica wskaże kandydata na prezydenta stolicy po 10 kwietnia. Dodał jednak, że w grę wchodzą trzy kandydatury: Stanisława Karczewskiego, Patryka Jakiego oraz Michała Dworczyka. Po środowej deklaracji marszałka Senatu w grę wchodzi już tylko dwóch kandydatów: Jaki i Dworczyk.

Patryk Jaki to wiceminister sprawiedliwości, jeden z liderów Solidarnej Polski. Michał Dworczyk to szef Kancelarii Premiera, wcześniej wiceminister obrony narodowej. Atutem Jakiego może być rozpoznawalność po pracach komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji. Minusem, w kontekście kandydowania w Warszawie jest fakt, że nie jest politykiem z Warszawy, ale  Opola. Jaki jest też politykiem Solidarnej Polski, a więc jest poza PiS.

Za Michałem Dworczykiem przemawia z kolei doświadczenie samorządowe. W latach 2006-2010 był radnym dzielnicy Śródmieście, w latach 2010 – 2014 Miasta Stołecznego Warszawy, 2014 – 2015 radnym sejmiku województwa mazowieckiego, a w sierpniu 2015 został posłem za Adama Kwiatkowskiego, któremu wygasł mandat (Kwiatkowski został ministrem w Kancelarii Prezydenta). W październiku 2015 roku Dworczyk został posłem z okręgu wałbrzyskiego. Minusem Dworczyka może być stosunkowo mała rozpoznawalność.

Na razie nie wiadomo, kto ostatecznie zostanie kandydatem partii, jednak Patryk Jaki już komplementuje Michała Dworczyka:

To byłby dobry kandydat. Ma wiele zalet. Na pewno, jeśli będzie kandydatem prawicy, to będzie mógł liczyć na moje wsparcie

powiedział Patryk Jaki w programie Jeden na Jeden w TVN.

(źródło: Telegraf24, TVN)

Dodaj komentarz