Młode wilki, czy stare wygi. Kto zawalczy z Trzaskowskim o Warszawę?

Wybory samorządowe już jesienią, a konkurenci kandydata PO i Nowoczesnej Rafała Trzaskowskiego wciąż się nie ujawnili. W Prawie i Sprawiedliwości ścierają się różne pomysły. Wciąż nie wiadomo, kto ostatecznie zostanie wybrany. Ostatnio pojawiły się pogłoski o starcie kogoś z samorządowców młodego pokolenia. Kogo może wystawić partia rządząca?

fot. ODH

Oficjalnie PiS mówi o dwóch kandydaturach – doświadczonego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i polityka młodego pokolenia, wiceministra sprawiedliwości i przewodniczącego komisji weryfikacyjnej, Patryka Jakiego. Jednak z samej partii docierają sygnały o tym, że kandydatem może być ktoś inny.

W sondażach publikowanych przez „Super Express”, badających szanse polityków PiS w starciu z Trzaskowskim pojawiła się była premier, a obecna wicepremier Beata Szydło. Jednak wypada ona słabiej niż Jaki i Karczewski.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się pogłoski o ewentualnym starcie Mariusza Błaszczaka, szefa MON lub Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera. Ten ostatni jednak zdecydowanie zaprzeczył.

Inną możliwością jest postawienie przez Prawo i Sprawiedliwość na polityka młodego pokolenia ale bardziej niż Patryk Jaki związanego ze stolicą. I tu pojawia się kilka nazwisk. Po pierwsze – Jarosław Krajewski. Były radny, dziś poseł PiS, o starcie którego media pisały już  w ubiegłym roku. Po drugie – Paweł Lisiecki. Poseł PiS, podobnie jak Jaki zasiada w komisji weryfikacyjnej. Z tym, że Lisiecki w przeciwieństwie do wiceministra sprawiedliwości jest związany z Warszawą, był radnym, a także burmistrzem dzielnicy Praga Północ. Są też obecni burmistrzowie – Wojciech Zabłocki na Pradze, czy Michał Grodzki na Bemowie.  Jest jeszcze jedna możliwość – start kandydata bezpartyjnego, mającego szersze zaplecze niż Zjednoczona Prawica.

Jak pisaliśmy wczoraj, w razie zsumowania sondaży środowisk konserwatywnych (PiS-Zjednoczona Prawica, Kukiz’15, Wolność) oraz liberalno-lewicowych (PO-Nowoczesna, SLD, Razem, PSL) wynik wyborczy będzie oscylował na granicy błędu statystycznego. W sondażach personalnych zdecydowanie prowadzi Rafał Trzaskowski. Jednak pamiętać należy, że wciąż nie ujawnił się jego konkurent.

(Antoni Zankowicz)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*