Młode wilki, czy stare wygi. Kto zawalczy z Trzaskowskim o Warszawę?

Wybory samorządowe już jesienią, a konkurenci kandydata PO i Nowoczesnej Rafała Trzaskowskiego wciąż się nie ujawnili. W Prawie i Sprawiedliwości ścierają się różne pomysły. Wciąż nie wiadomo, kto ostatecznie zostanie wybrany. Ostatnio pojawiły się pogłoski o starcie kogoś z samorządowców młodego pokolenia. Kogo może wystawić partia rządząca?

fot. ODH

Oficjalnie PiS mówi o dwóch kandydaturach – doświadczonego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i polityka młodego pokolenia, wiceministra sprawiedliwości i przewodniczącego komisji weryfikacyjnej, Patryka Jakiego. Jednak z samej partii docierają sygnały o tym, że kandydatem może być ktoś inny.

W sondażach publikowanych przez „Super Express”, badających szanse polityków PiS w starciu z Trzaskowskim pojawiła się była premier, a obecna wicepremier Beata Szydło. Jednak wypada ona słabiej niż Jaki i Karczewski.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się pogłoski o ewentualnym starcie Mariusza Błaszczaka, szefa MON lub Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera. Ten ostatni jednak zdecydowanie zaprzeczył.

Inną możliwością jest postawienie przez Prawo i Sprawiedliwość na polityka młodego pokolenia ale bardziej niż Patryk Jaki związanego ze stolicą. I tu pojawia się kilka nazwisk. Po pierwsze – Jarosław Krajewski. Były radny, dziś poseł PiS, o starcie którego media pisały już  w ubiegłym roku. Po drugie – Paweł Lisiecki. Poseł PiS, podobnie jak Jaki zasiada w komisji weryfikacyjnej. Z tym, że Lisiecki w przeciwieństwie do wiceministra sprawiedliwości jest związany z Warszawą, był radnym, a także burmistrzem dzielnicy Praga Północ. Są też obecni burmistrzowie – Wojciech Zabłocki na Pradze, czy Michał Grodzki na Bemowie.  Jest jeszcze jedna możliwość – start kandydata bezpartyjnego, mającego szersze zaplecze niż Zjednoczona Prawica.

Jak pisaliśmy wczoraj, w razie zsumowania sondaży środowisk konserwatywnych (PiS-Zjednoczona Prawica, Kukiz’15, Wolność) oraz liberalno-lewicowych (PO-Nowoczesna, SLD, Razem, PSL) wynik wyborczy będzie oscylował na granicy błędu statystycznego. W sondażach personalnych zdecydowanie prowadzi Rafał Trzaskowski. Jednak pamiętać należy, że wciąż nie ujawnił się jego konkurent.

(Antoni Zankowicz)

 

Dodaj komentarz